Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-1691/04/CIP/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.10.2004, sygn. PI/005-1691/04/CIP/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik (spółka cywilna) prowadzi działalność gospodarczą oraz wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług pod adresem innym niż wskazany jako siedziba spółki. Zapytujący zamierza rozszerzyć działalność gospodarczą otwierając sieć sklepów w kilku miejscach, znajdujących się na terenach podległych właściwości miejscowej różnych urzędów skarbowych.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Przepis art. 3 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-5.

2.Jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową ustala się dla:

  1. osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - ze względu na adres siedziby;
  2. osób fizycznych - ze względu na miejsce zamieszkania.

Z przywołanego powyżej przepisu wynika, iż dla określenia właściwości miejscowej organu podatkowego istotne jest przede wszystkim miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniem tym podatkiem. Natomiast w przypadku gdy podatnik wykonuje czynności opodatkowane na terenie objętym właściwością kilku urzędów skarbowych właściwość organu podatkowego określa się z uwzględnieniem siedziby podatnika ( w przypadku osoby fizycznej - adresu zamieszkania).

Zatem dla podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej właściwym miejscowo organem podatkowym w przedmiocie rozliczeń podatku od towarów i usług jest urząd skarbowy, na którego terenie znajduje się siedziba podatnika.

Izba Skarbowa w Gdańsku