brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją inwestycji polegającej na budowie altanki drewnianej - Interpretacja - IPPP2/443-543/13-2/KG

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 20.06.2013, sygn. IPPP2/443-543/13-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją inwestycji polegającej na budowie altanki drewnianej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2013 r. (data wpływu 6 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją inwestycji polegającej na budowie altanki drewnianej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją inwestycji polegającej na budowie altanki drewnianej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Stowarzyszenie zaplanowało do realizacji na rok 2013 zadanie polegające na Budowie altanki drewnianej. Stowarzyszenie zarejestrowane jest w Krajowym Rejestrze Sądowym. W 2012 r. za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania, Stowarzyszenie wystąpiło do Urzędu Marszałkowskiego z wnioskiem o przyznanie pomocy w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej Osi objętego PROW 2007-2013.

Wniosek o przyznanie pomocy został rozpatrzony pozytywnie i Wnioskodawca otrzymał dofinansowanie. Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie polega na budowie altany drewnianej oraz zakupie grilla ogrodowego, ławek i stołów do altany.

Stowarzyszenie w celu zrealizowania zadania zawarło z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą umowę na wykonanie robót polegających na budowie altany drewnianej. Wykonawca po zakończeniu robót budowlanych wystawi rachunek. Na zakupione ławki również będzie rachunek, a na grilla faktura VAT.

Stowarzyszenie jest posiadaczem zależnym działki, na której realizowane jest zadanie. Gmina na okres 7 lat przekazała Stowarzyszeniu umową użyczenia nieruchomość gruntową nr 378/2 o pow. 0,59 ha położoną w S.

Dzięki realizacji inwestycji polegającej na budowie altanki drewnianej, zakupie grilla, ławek i stołów nastąpi poprawa jakości życia oraz uatrakcyjnione zostanie miejsce spotkań mieszkańców gminy. Stowarzyszenie realizuje ww. zadanie zgodnie ze statutem. Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową i nie ma możliwości dokonania odliczenia bądź zwrotu podatku VAT oraz nie ma możliwości zaliczenia nie odliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodów. W ramach realizowanego zadania, VAT stanowi koszt kwalifikowalny i podlega refundacji z Unii Europejskiej. Zadanie zostanie zrealizowane w terminie do 30.06.2013 r., a właścicielem inwestycji będzie Wnioskodawca Stowarzyszenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Stowarzyszenie będzie miało możliwość odzyskania podatku VAT w związku z poniesionymi wydatkami na realizację zadania związanego z budową altanki drewnianej, zakupie grilla ogrodowego, ławek i stołów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi...

Zdaniem Wnioskodawcy, Stowarzyszenie nie jest podatnikiem podatku VAT, nie figuruje w ewidencji podatników VAT i realizując operację polegającą na Budowie altanki drewnianej zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie ma możliwości odzyskania uiszczonego podatku od towarów i usług. Prowadzona działalność nie jest działalnością dochodową generującą przychód. Wydatki na realizację przedmiotowego projektu objęte są podatkiem od towarów i usług, jednak zakupione towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Prowadzona przez Stowarzyszenie działalność nie generuje przychodów.

Stowarzyszenie uważa, że na podstawie wyżej powołanych przepisów nie ma możliwości odzyskania uiszczonego w związku z realizacją zadania podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 86 ust. 1 wskazanej ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m. in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi w związku z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Jak wynika z art. 87 ust. 1 cyt. ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Z okoliczności przedstawionych w złożonym wniosku wynika, iż Stowarzyszenie w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi zrealizowało zadanie polegające na Budowie altanki drewnianej. Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie polega na budowie altany drewnianej oraz zakupie grilla ogrodowego, ławek i stołów do altany. Dzięki realizacji inwestycji polegającej na budowie altanki drewnianej, zakupie grilla, ławek i stołów nastąpi poprawa jakości życia oraz uatrakcyjnione zostanie miejsce spotkań mieszkańców gminy.

Ponadto ze złożonego wniosku wynika, iż zakupione towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto Stowarzyszenie nie jest podatnikiem podatku VAT.

Mając na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz przedstawione we wniosku okoliczności stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi. Dokonywane zakupy nie będą służyć wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu, a Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

W związku z powyższym, w świetle przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia /odzyskania/ podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych towarów i usług w związku z operacją finansowaną w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi, a polegającą na budowie altanki drewnianej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 257 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie