O ile jak wskazała Wnioskodawczyni budowany obiekt może być zaliczony, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (klasa 1264) jako budynek in... - Interpretacja - IPTPP2/443-414/11-4/AW

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2011, sygn. IPTPP2/443-414/11-4/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

O ile jak wskazała Wnioskodawczyni budowany obiekt może być zaliczony, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (klasa 1264) jako budynek instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarska i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, to wykonawca usług budowlanych związanych z wzniesieniem budynku Zakładu Opiekuńczo Leczniczego będzie mógł zastosować 8% stawkę podatku na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy w powiazaniu z ust. 12 a.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2011 r. (data wpływu 29 lipca 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 12 października 2011 r. (data wpływu 17 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługi budowlane związane z budową budynku Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługi budowlane związane z budową budynku Zakładu Opiekuńczo Leczniczego.

Pismem z dnia 12 października 2011 r. wniosek został uzupełniony o doprecyzowanie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka wynajęła generalnego wykonawcę dla swojej inwestycji polegającej, w pierwszym etapie (2011 r.), na wybudowaniu budynku nr 1 Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego. Generalny wykonawca zwrócił się do Wnioskodawczyni z zapytaniem o stawkę podatku VAT, jakim ma obciążyć Wnioskodawczynię za wykonanie prac budowlanych od wykopania piwnic i wylania fundamentów, postawienia ścian zewnętrznych i działowych, wybudowania szybu windowego, po wykończenie elewacji i pokrycie dachu.

Zgodnie z posiadanymi przez Wnioskodawczynię informacjami w stosunku do przedmiotowej inwestycji powinna zostać zastosowana stawka VAT w wysokości 8%.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku wynosi 23%.

Dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku wynosi 8%.

Dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

W myśl art. 41 ust. 12a ustawy przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Zgodnie z art. 41 ust. 12b ustawy do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150m2.

W budynku nr 1 Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego świadczone będą usługi terapeutyczno - opiekuńcze, polegające na czasowym zakwaterowaniu oraz opiece lekarskiej (internistycznej oraz psychiatrycznej) oraz pielęgniarskiej dla ludzi starszych - zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych klasa 1264 - można zaliczyć przedmiotowy obiekt jako budynek instytucji świadczących usługi medyczne i chirurgiczne oraz pielęgnacyjne dla ludzi jak również do budynków instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Zdecydowanie nie będzie to dom pomocy społecznej bez opieki medycznej (klasa 1130).

W piśmie z dnia 12 października 2011 r. Wnioskodawczyni wskazała, że w związku z przedmiotową inwestycją - przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT z faktur za usługi budowlane i inne związane z inwestycją (projekty, studnie, drogi itd.).

Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Będzie wykorzystywała przedmiotowy budynek do czynności opodatkowanych w związku z zamiarem wynajmu budynku innej firmie, która będzie wykonywała czynności zwolnione z podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawką VAT powinien obciążyć generalny wykonawca Spółkę za usługi budowlane związane z wzniesieniem budynku Zakładu Opiekuńczo Leczniczego...

Zdaniem Wnioskodawczyni, w stosunku do przedmiotowej inwestycji powinna zostać zastosowana stawka VAT w wysokości 8%. W budynku nr 1 Zakładu Opiekuńczo Leczniczego świadczone będą usługi terapeutyczno opiekuńcze, polegające na czasowym zakwaterowaniu oraz opiece lekarskiej (internistycznej oraz psychiatrycznej) oraz pielęgniarskiej dla ludzi starszych zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych klasa 1264 można zaliczyć przedmiotowy obiekt jako budynek instytucji świadczących usługi medyczne i chirurgiczne oraz pielęgnacyjne dla ludzi jak również do budynków instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Zdecydowanie nie będzie to dom pomocy społecznej bez opieki medycznej (klasa 1130).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy wyjaśnić, iż z informacji zawartych w piśmie z dnia 12 października 2011 r. wynika, że Wnioskodawczyni przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur za usługi budowlane i inne usługi związane z inwestycją oraz że zamierza wykorzystywać przedmiotowy budynek do czynności opodatkowanych w związku z wynajmem tego budynku innej firmie. Tym samym zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku bezpośrednio dotyczy sfery praw i obowiązków podatkowych Wnioskodawczyni.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej również ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().

Stawka podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do przepisu art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Jednakże w myśl art. 146a pkt 1 i 2 ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  • stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%,
  • stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy wynosi 8%.

Stosownie do art. 41 ust. 12 ustawy, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się, w myśl ust. 12a cyt. wyżej art. 41, obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12b ustawy, nie zalicza się:

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Zgodnie z art. 41 ust. 12c ustawy, w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

W myśl art. 2 pkt 12 ustawy, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Jak wynika z powołanych przepisów, ustawodawca wprowadził preferencyjną stawkę opodatkowania dla usług budowlanych, o których mowa w art. 41 ust. 12 ustawy wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego (z wyłączeniem lokali użytkowych) oraz w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach niemieszkalnych. Ponadto 8% stawka opodatkowane są również usługi budowlane wykonywane w obiektach sklasyfikowanych w PKOB w klasie ex 1264, lecz jedynie w sytuacji, gdy budynki te są budynkami instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Należy w tym miejscu wskazać, że dla celów podatku od towarów i usług stosuje się przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), stanowiącego usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych.

Zgodnie z cytowanym wyżej rozporządzeniem, do klasy 1264 zalicza się budynki szpitali i zakładów opieki medycznej. Klasa ta obejmuje:

  • budynki instytucji świadczących usługi medyczne i chirurgiczne oraz pielęgnacyjne dla ludzi,
  • sanatoria, szpitale długoterminowego lecznictwa, szpitale psychiatryczne, przychodnie, poradnie, żłobki, ośrodki pomocy społecznej dla matki i dziecka,
  • szpitale kliniczne,
  • szpitale więzienne i wojskowe,
  • budynki przeznaczone do termoterapii, wodolecznictwa, rehabilitacji, stacji krwiodawstwa, laktaria, kliniki weterynaryjne, itp.

Klasa nie obejmuje domów opieki społecznej (bez opieki medycznej) dla ludzi starszych lub niepełnosprawnych, itp. (PKOB 1130).

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawczyni wynajęła generalnego wykonawcę dla swojej inwestycji polegającej na wybudowaniu budynku nr 1 Zakładu Opiekuńczo Leczniczego. Wykonawca zwrócił się do Wnioskodawczyni z zapytaniem o stawkę podatku od towarów i usług, jaką ma zastosować w związku z planowanym wykonaniem prac budowlanych (wykopanie piwnic, wylanie fundamentów, postawienie ścian zewnętrznych i działowych, wybudowanie szybu windowego, wykończenie elewacji i pokrycie dachu).

Z informacji wskazanych przez Wnioskodawczynię wynika, iż w przedmiotowym budynku świadczone będą usługi terapeutyczno opiekuńcze polegające na czasowym zakwaterowaniu oraz opiece lekarskiej (internistycznej oraz psychiatrycznej) oraz pielęgniarskiej dla ludzi starszych. W ocenie Wnioskodawczyni obiekt ten może być zaliczony, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (klasa 1264), do budynków instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Nie będzie to dom pomocy społecznej bez opieki medycznej (klasa 1130).

Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że o ile jak wskazała Wnioskodawczyni budowany obiekt będzie zaklasyfikowany `zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (klasa 1264) jako budynek instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, to wykonawca usług budowlanych związanych z wzniesieniem budynku Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego będzie mógł zastosować 8% stawkę podatku na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy w powiązaniu z ust. 12a.

Jednocześnie zauważa się, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W przedmiotowej sprawie powyższa interpretacja indywidualna nie wywiera zatem skutku prawnego dla kontrahentów Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi