POSTANOWIENIE - Interpretacja - VI/443-59/06/JD

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.05.2006, sygn. VI/443-59/06/JD, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 17.02.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 20.02.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie udziału Podatnika w procedurze zwrotu podmiotowi, posiadającemu siedzibę w Wielkiej Brytanii, podatku od towarów i usług naliczonego przy nabyciu świadczonej przez Podatnika usługi pośrednictwa komercyjnego, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik świadczy usługi na rzecz kontrahenta mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii i tam zarejestrowanego dla potrzeb VAT. Usługi te:

  • zbierania informacji o potencjalnych dostawcach,
  • zabiegania o dostawców i negocjowania z nimi,
  • nadzoru nad kontraktami z dostawcami,
  • oceny technicznej oraz zabezpieczenia technicznych i jakościowych rad dostawców,
  • przesyłania raportów wyników badań do kontrahenta,

świadczone są w ramach zawartej umowy, jako kompleksowa usługa mieszcząca się w grupowaniu PKWiU 74.84.14 - 00.00 "Usługi pośrednictwa komercyjnego oraz szacowania wartości, z wyjątkiem wyceny nieruchomości i wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych". Podatnik załączył do wniosku stosowną informację udzieloną przez odpowiedni organ statystyczny potwierdzającą poprawność dokonanej przez niego klasyfikacji. Świadczenie przedmiotowej usługi podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22 %.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy uczestniczy on w procedurze zwrotu kontrahentowi z Wielkiej Brytanii podatku od towarów i usług naliczonego przy nabyciu opisanej wyżej usługi.

Zdaniem Podatnika nie bierze on bezpośrednio udziału w procedurze zwrotu podatku VAT kontrahentowi.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik świadczy usługi pośrednictwa komercyjnego opodatkowane stawką podatku w wysokości 22 % na rzecz kontrahenta mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii i tam zarejestrowanego dla potrzeb VAT.

Zgodnie z przepisem art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT w odniesieniu do podmiotów nieposiadających siedziby, miejsca zamieszkania, stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, niezarejestrowanych na potrzeby podatku na terytorium kraju - mogą być zastosowane zwroty podatku na warunkach określonych w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 5.

Na podstawie art. 89 ust. 5 ustawy o VAT Minister Finansów określił w rozporządzeniu z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. Nr 89, poz. 851), zwanym dalej rozporządzeniem, przypadki, warunki i tryb dokonywania zwrotu podatku od towarów i usług, naliczonego przy nabyciu towarów i usług, podmiotom nieposiadającym siedziby, miejsca zamieszkania albo stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, niezarejestrowanym na potrzeby podatku na terytorium kraju.

Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia zwrot podatku przysługuje osobie fizycznej, osobie prawnej oraz jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, która nie posiada siedziby lub miejsca zamieszkania albo stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, zwanej dalej "podmiotem uprawnionym".

W myśl § 5 ust. 1 rozporządzenia zwrot podatku następuje na wniosek podmiotu uprawnionego, zwany dalej "wnioskiem".

Wniosek składa sie do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście nie później niż do dnia 30 czerwca roku następującego po roku podatkowym, którego wniosek dotyczy (§ 5 ust. 2 rozporządzenia).

Zatem stronami procedury zwrotu podatku VAT są: podmiot nieposiadający siedziby na terytorium kraju (kontrahent z Wielkiej Brytanii) oraz naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że Podatnik nie bierze bezpośrednio udziału w procedurze zwrotu podatku.

Ponadto tut. Organ wskazuje na treść § 6 ust. 3 rozporządzenia, zgodnie z którym jeśli zasadność zwrotu podatku wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć termin, o którym mowa w ust. 2 (tj. 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z odpowiednimi dokumentami), do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego.

Brzmienie powyższego przepisu oznacza, iż możliwe jest, aby Podatnik - w pewnych sytuacjach - wziął (pośredni) udział w procedurze zwrotu, a ściślej w postępowaniu wyjaśniającym np. jako wystawca faktury.

Pomorski Urząd Skarbowy