P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-41/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.11.2006, sygn. PP/443-41/06, Urząd Skarbowy w Bochni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, zawartego w piśmie z dnia 15.09.2006 r.,

ocenia jako nieprawidłowe stanowisko Pytającego zawarte w niniejszym piśmie.

U Z A S A D N I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Jak wynika z art. 14a § 3 i 4 tejże ustawy następująca w formie postanowienia interpretacja naczelnika urzędu skarbowego zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawartym w piśmie z dnia 15.09.2006 r. został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Od wielu lat prowadzi Pani w formie jednoosobowej działalność polegającą na świadczeniu usług fryzjerskich. Z tego tytułu jest Pani zwolnionym podmiotowo podatnikiem podatku od towarów i usług. Równocześnie dokonuje Pani na podstawie wspólnie spisanej ze współmałżonkiem umowy najmu stanowiącego współwłasność małżeńską lokalu na cele użytkowe, a także dokonuje Pani dzierżawy nieruchomości gruntowej stanowiącej współwłasność 4 osób na podstawie wspólnie spisanej przez wszystkich współwłaścicieli umowy dzierżawy tejże nieruchomości. Od przypadającej na Panią części przychodów z tytułu najmu oraz dzierżawy opłaca Pani ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego postawione zostały pytania:
1) czy uzyskiwane obroty z tytułu najmu i dzierżawy należy łączyć z obrotami z działalności polegającej na świadczeniu usług fryzjerskich w celu ustalenia limitu kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług, oraz
2) czy do limitu zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług należy uwzględnić uzyskiwane obroty z tytułu najmu i dzierżawy w kwocie z przypadającej na Panią części z tytułu najmu i dzierżawy, czy też do limitu zwolnienia należy uwzględnić łączny obrót uzyskiwany z tego tytułu przez wszystkich współwłaścicieli poszczególnych przedmiotów najmu i dzierżawy.
Zdaniem Pani najem i dzierżawa są związane ze współwłasnością przedmiotów najmu i dzierżawy, tak więc sam fakt, iż jest Pani odrębnym (zwolnionym podmiotowo) podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu wykonywanych czynności usługi fryzjerskie powoduje, iż należy czynności te traktować osobno i odrębnie ustalić limit zwolnienia dla działalności polegającej na świadczeniu usług fryzjerskich oraz odrębnie dla obrotów uzyskiwanych z tytułu najmu i dzierżawy, przy czym dodatkowo w przypadku najmu i dzierżawy odrębny limit przysługuje wspólnie małżonkom wynajmującym lokal na cele użytkowe oraz odrębny wspólnie dla wszystkich (4) współwłaścicieli dzierżawiących na cele działalności gospodarczej nieruchomość gruntową.

Przedstawione we wniosku stanowisko Pytającego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni ocenił jako nieprawidłowe, gdyż:

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do ust. 2 tego artykułu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Wynajem oraz dzierżawa mieści się zatem w wyżej cytowanym pojęciu działalności gospodarczej, jeżeli wykonywane są w sposób ciągły dla celów zarobkowych, gdyż zawierane umowy najmu i dzierżawy mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe. Zatem istotnym jest wykorzystanie towaru (w przedmiotowej sprawie lokalu oraz nieruchomości gruntowej) w sposób ciągły dla celów zarobkowych bez względu na to, czy najem i dzierżawa będą prowadzone w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu.

Reasumując, w rozumieniu wyżej cytowanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług świadczenie usług najmu lokali czy też dzierżawy jest działalnością gospodarczą (inaczej niż w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, które traktują najem jako odrębne źródło przychodu), a wykonujący te czynności podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach określonych w przepisach regulujących ten podatek.

Pani oraz Pani współmałżonek jako osoby fizyczne, obydwoje figurujecie w umowach najmu jako strony, należy zatem wszystkie strony umowy cywilno-prawnej traktować jako odrębnych podatników podatku od towarów i usług w świetle cytowanych wyżej art. 15 ustawy.

Podobna sytuacja występuje w przypadku dzierżawy nieruchomości gruntowej, gdzie również wszyscy współwłaściciele figurują w umowie dzierżawy jako strony czynności cywilno-prawnych, tak więc również i tu wszyscy występują jako odrębni podatnicy podatku od towarów i usług.

Ze względu na tę odrębność prawa i obowiązki w zakresie podatku od towarów i usług należy rozpatrywać indywidualnie w stosunku do każdej ze stron tych umów.

Najem jak i dzierżawa są usługami wymienionymi w klasyfikacji wydanej na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Charakter tych usług wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w w/w art. 15 ust. 2 ustawy, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bez względu na to, czy przedmiot najmu/dzierżawy stanowią własność jednej osoby, czy też współwłasność.

W pojęciu cytowanej wyżej działalności gospodarczej mieszczą się również świadczone przez Panią usługi fryzjerskie, gdyż niewątpliwie spełniają normy zawarte w tym przepisie chociażby z tego względu, iż są to usługi wykonywane są w sposób ciągły, a także w celach zarobkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż oprócz takich czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jak usługi fryzjerskie wykonuje Pani inne czynności podlegające opodatkowaniu tym podatkiem poprzez wynajem lokalu stanowiącego współwłasność z małżonkiem oraz dzierżawę nieruchomości gruntowej stanowiącej współwłasność 4 osób.

Z przedstawionych powyżej względów jako osoba fizyczna wykonująca czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług winna Pani w celu ustalenia limitu kwoty zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług uwzględniać wartość sprzedaży uzyskiwanej z tytułu wszystkich czynności podlegających opodatkowaniu, a więc w omawianym przypadku zarówno z tytułu świadczenia usług fryzjerskich, jak i pozostałych czynności wskazanych w piśmie, tj. czynności najmu i dzierżawy w części przypadającej Pani z tego tytułu.

Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
Ust. 2 tego przepisu stanowi dodatkowo, iż do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

W 2006 r. równowartość kwoty 10 000 euro, stosownie do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 229, poz. 1949) wynosi 39 200 zł.
Z chwilą przekroczenia limitu, o którym mowa wyżej, podmioty te stają się podatnikami VAT czynnymi (tracą zwolnienie podmiotowe) i mają obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R w trybie i terminie określonym w art. 96 ust. 5 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług.
Podmioty te mogą również dobrowolnie stać się podatnikami VAT czynnymi przed przekroczeniem limitu wartości sprzedaży 10 000 euro, informując o tym naczelnika właściwego urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 4 w/w ustawy.

Reasumując należy stwierdzić, że stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku jest nieprawidłowe, gdyż w świetle cytowanych wyżej przepisów:
1) do limitu zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług należy uwzględnić wszystkie uzyskiwane przez Panią przychody z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a więc przychody z tytułu wykonywania prze Panią usług fryzjerskich, oraz przychody z najmu oraz dzierżawy w części przez Panią uzyskiwanej,
2) z tytułu uzyskiwania przychodów z najmu lokalu użytkowego na podstawie umowy wspólnie spisanej wraz małżonkiem oraz z dzierżawy nieruchomości gruntowej na podstawie umowy wspólnie spisanej wraz z pozostałymi współwłaścicielami (4 osoby) przedmiotowej nieruchomości, każda z wymienionych w umowie stron czynności cywilno-prawnej występuje jako odrębny podatnik, tak więc do limitu zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinna być uwzględniana wartość przychodu wyłącznie w części jej przypadającej.

Postanowiono zatem jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczy się postanowienie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Tarnowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bochni w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Bochni