W przedstawionym stanie faktycznym podatnik w marcu 2005r. nabył piec indukcyjny i transformator, które zostały zaliczone do środków trwałych w budow... - Interpretacja - NUS-MPPiO/443-18/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.08.2006, sygn. NUS-MPPiO/443-18/06, Urząd Skarbowy w Kłobucku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedstawionym stanie faktycznym podatnik w marcu 2005r. nabył piec indukcyjny i transformator, które zostały zaliczone do środków trwałych w budowie. Zakup wymienionych urządzeń był zwolniony z VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponieważ okazało się, że zakupione urządzenia są zbędne podatnik podjął decyzję o rozbiórce pieca i transformatora, a uzyskane z rozbiórki elementy chce sprzedać jako złom.Wątpliwości budzi opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedawanych elementów.

Zdaniem wnioskodawcy sprzedawane elementy powinny korzystać ze zwolnienia, gdyż urządzenia z których pochodzą zakupione były jako zwolnione z podatku VAT

Stosownie do zapisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pod pojęciem towaru rozumie się w myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy, rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Ustawodawca zdefiniował w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT ogólne pojęcie świadczenia usług, jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Natomiast usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych (art. 8 ust. 3 ustawy o VAT).

Zgodnie natomiast z treścią art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5 . Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W świetle przepisów ww. ustawy o VAT obowiązują następujące stawki podatku VAT: podstawowa stawka podatku w wysokości 22% oraz trzy stawki obniżone: 7%, 3% i 0%.

Ustawodawca określając w art. 41 ust. 1 stawkę podstawową - 22% przyjął zasadę, że obowiązuje ona dla wszystkich czynności opodatkowanych podatkiem, za wyjątkiem tych, które zostały jednoznacznie wyłączone z tej stawki, tj. co do których przyjęto stawki obniżone. Takie zestawienia towarów i usług opodatkowanych stawkami obniżonymi: 7%, 3%, 0% - określa załącznik Nr 3, Nr 6 i Nr 8.

Dodatkowo katalog szczególnych przypadków, do których stosuje się stawki obniżone zawarty jest w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.).

Wśród regulacji dotyczących stawek obniżonych brak jest obniżonych stawek dla sprzedaży złomu.

W związku z powyższym przy sprzedaży złomu, zgodnie z art. 41 ust. 1 tej ustawy, zastosowanie będzie miała podstawowa stawka 22% podatku VAT.

Powołany przez podatnika art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym sprzedaż towarów używanych jest zwolniona od podatku, nie znajduje zastosowania, gdyż z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że sprzedawany jest złom, a nie towar używany (piec indukcyjny, transformator).

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

Urząd Skarbowy w Kłobucku