POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-443/19/2006/IPP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.05.2006, sygn. PP-443/19/2006/IPP, Urząd Skarbowy w Pleszewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 i art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z wnioskiem z dnia x ( data wpływu do urzędu skarbowego x ) złożonym przez Pana X prowadzącego firmę X zamieszkałego X w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowegow Pleszewie

uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika dotyczące prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w fakturze rozliczeniowej tj. obejmującej spłacenie rat leasingowych, leasingu operacyjnego oraz ujęcie wartości netto tej faktury w kosztach działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie, realizując normę art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia.1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z wnioskiem z dnia x dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, udziela odpowiedzi na pytanie postawione w w/w wniosku o treści: "Jakie są skutki podatkowe wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu oraz czy można: 1.odliczyć VAT naliczony z faktury rozliczeniowej 2. kwotę netto faktury zaliczyć w koszty działalności gospodarczej".

Stan faktyczny: Podatnik zamierza przedterminowo rozliczyć umowę leasingu operacyjnego na samochód, który przed zmianą przepisów był samochodem ciężarowym (wg wzoru Lisaka) aktualnie jest samochodem osobowym, ale w związku z tym, że umowę zarejestrowano w Urzędzie Skarbowym nadal odlicza VAT od rat leasingowych, a nie odlicza VAT-u od paliwa. Podatnik złożył wniosek u Leasingodawcy o przedterminowe rozliczenie ( zakończenie ) umowy. Rozliczenie polegać będzie na jednorazowym spłaceniu pozostałych rat i wykupienia przedmiotu leasingu.

Stanowisko podatnika: Moim zdaniem w powyższej sytuacji stosuje się następujące przepisy prawa podatkowego: art.154 ust.2 pkt 1 ustawy o VAT oraz art.22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skutkiem zastosowania tych przepisów na gruncie prawa podatkowe go w mojej ocenie jest odliczenie naliczonego podatku VAT oraz zaliczenie kwoty netto w koszty.

Zgodnie z art. 7 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 roku Nr 54, poz. 535 ze zmianami ) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Ze stanu faktycznego wynika, że Podatnik w dniu x x roku zawarł umowę leasingu operacyjnego z firmą X dot. samochodu ciężarowego marki MERCEDES BENZ E 320. W/w umowa została zarejestrowana w tut. rzędzie skarbowym w dniu x pod numerem ewidencyjnym x .

Podatnik przed upływem ważności umowy leasingowej zamierza jednorazowo spłacić pozostałe raty leasingowe i wykupić w/w pojazd od firmy leasingowej. W przypadku gdy umowa leasingu została zawarta przed wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług oraz została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym spełnione zostały przesłanki określone w art. 154 ustawy o VAT. W związku z powyższym podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur za raty leasingowe. W takiej sytuacji nie stosuje się art. 86 ust.7 ww. ustawy.

Zawierając umowę leasingu operacyjnego, Podatnik nabył usługę. Natomiast dostawą towaru jest czynność przeniesienia prawa własności przedmiotu leasingu na własność leasnigobiorcy. Leasing operacyjny jest umową polegającą na tym, iż w okresie objętym umową jedna ze stron - leasingobiorca, w sposób czasowy używa towar stanowiący własność leasingodawcy, a podstawową formą wynagrodzenia za powyższą usługę jest czynsz (rata).

W przedstawionej sytuacji strony umowy leasingowej zawarły ugodę o wcześniejszej spłacenie całości rat leasingowych w wyniku czego leasingobiorca nabędzie użytkowany samochód do działalności gospodarczej. Zapłata więc wszystkich rat objętych umową jest niezbędna dla wykupienia samochodu i jego dalszej eksploatacji w firmie.

Z powyższego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik przez cały okres umowy używał samochód do celów działalności gospodarczej i po jego wykupieniu samochód ten używać będzie dalej w tym samym celu.

Zgodnie z art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zmianami ) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Czynsz leasingowy jest kosztem uzyskania przychodu leasingobiorcy pod warunkiem, że przedmiot leasingu jest używany w działalności gospodarczej, a ponoszenie tego kosztu służy osiągnięciu przychodu.

W przedstawionej sytuacji powyższe przesłanki są spełnione w związku z czym Podatnikowi przysługuje zaliczenie w koszty spłaconych rat leasingowych, a co za tym idzie również prawo do odliczenia podatku naliczonego w fakturach za raty leasingowe.

Dodatkowo tutejszy Organ informuje, iż odliczenie podatku naliczonego od faktury dokumentującej nabycie samochodu po wygaśnięciu umowy leasingu nastąpi na zasadach ogólnych.

W tym stanie rzeczy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika zawarte we wniosku z dnia x co orzeczono w sentencji niniejszego postanowienia.

Powyższe postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia ewentualna zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności interpretacji.

Urząd Skarbowy w Pleszewie