Ze złożonego wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji wynika, iż podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje nabyć towarów ha... - Interpretacja - PP/443-3/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.04.2006, sygn. PP/443-3/06, Urząd Skarbowy w Jarocinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze złożonego wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji wynika, iż podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje nabyć towarów handlowych ( naczepy i ciągniki siodłowe ) z terytorium państw członkowskich UE. Kontrahenci dokonujący dostawy są podatnikami podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanymi dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Nabywca również jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE. W związku z powyższym, polski podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, rozliczając podatek od towarów i usług w deklaracji VAT-7. W momencie sprzedaży tych towarów wystawia fakturę ze stawką 22 % VAT. Zdaniem podmiotu, nie ma obowiązku składania informacji VAT-23, oraz zapłaty podatku VAT. Nabyte pojazdy są sprawne technicznie, ale do przyprowadzenia ich na teren Polski potrzebne są tymczasowe tablice rejestracyjne. W tej sytuacji Wydział Komunikacji żąda przedstawienia zaświadczenia z urzędu skarbowego VAT-25, potwierdzającego uiszczenie podatku od towarów i usług lub potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku VAT z tyt. przywozu z innego państwa członkowskiego środka transportu. Ponieważ są to środki transportu, podatnik występując o takie zaświadczenie, musi zapłacić VAT należny od pojazdu, na który chce uzyskać tablice rejestracyjne. Zdaniem jednak podmiotu, z uwagi na fakt iż są to towary handlowe sprowadzane z krajów UE, nie ma obowiązku zapłaty podatku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż ciągniki siodłowe - PKWiU 34.10.44 zgodnie z zał. nr 1 do ustawy dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm ) są środkami transportu, natomiast naczepy objęte symbolem PKWiU -34.20.23 nie są wymienione w ww. załączniku, ale w przypadku użytkowania ich na terenie kraju podlegają rejestracji.Przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów handlowych polski podmiot wystawia wewnętrzną fakturę z tyt. tego nabycia i rozlicza VAT należny i naliczony. Sprzedaż krajową dokumentuje fakturą VAT, stanowiącą w przypadku środków transportu podstawę ich rejestracji przez nabywcę. Jeżeli jednak przed sprzedażą krajową nabytych ciągników siodłowych i naczep, podatnik występuje o tymczasowe tablice rejestracyjne ( służące do poruszania się po terenie kraju ), wówczas stosownie do art. 103 ust. 4 w związku z ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług jest obowiązany bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczenia i wpłacenia podatku VAT w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego. Podatnik jest także zobowiązany do przedłożenia informacji VAT-23 o nabytym środku transportu, stanowiącym podstawę wydania zaświadczenia dla celów rejestracyjnych.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Jarocinie