POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-398/2006/JD

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.07.2006, sygn. 1472/RPP1/443-398/2006/JD, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 10 kwietnia 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 14 kwietnia 2006 r.) dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), działając w trybie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie


postanawia


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Spółka posiada w użytkowaniu wieczystym działkę gruntu, którą wydzierżawiła. Dzierżawca uzyskał pozwolenie na budowę i wybudował na przedmiotowym gruncie hale i poniósł inne nakłady. Wartość hal i nakładów w sposób znaczny przewyższa wartość gruntu, co potwierdzają wyceny wykonane przez biegłych. Wobec tego, na podstawie art. 231 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), Wnioskodawca wystąpił do kontrahenta z żądaniem nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu za odpowiednim wynagrodzeniem. Kontrahent wyraził zgodę i strony mają zamiar zawrzeć umowę przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w trybie art. 231 § 2 Kodeksu Cywilnego wraz z własnością budynków i budowli na nim wzniesionych. Spółka zwraca się z zapytaniem czy przeniesienie prawa użytkowania wieczystego podlega podatkowi od towarów i usług. A jeśli tak, to czy podstawę opodatkowania będzie stanowiło wynagrodzenie, określone przez strony (stanowiące ekwiwalent wartości rynkowej prawa użytkowania wieczystego). Zdaniem Spółki przeniesienie prawa użytkowania wieczystego w trybie art. 231 § 2 Kodeksu Cywilnego jest czynnością podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie znajdą zastosowania przepisy odnośnie możliwości zwolnienia z podatku od towarów i usług budynków i budowli bowiem nie dojdzie w tym przypadku do dostawy towarów. Podatek, o stawce 22%, należy obliczyć od wartości wynagrodzenia (stanowiącego ekwiwalent wartości rynkowej przedmiotowego prawa).

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, stwierdza co następuje:

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy zasadniczo za dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie daje prawa do rozporządzania danym gruntem jak właściciel. Nie zostało ono także wymienione wśród praw wymienionych w cytowanym przepisie, wobec tego przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nie jest dostawą towaru.

Art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zakres pojęciowy definicji świadczenia usług jest szeroki i ma charakter dopełniający w stosunku do definicji dostawy towarów. Tak sformułowane określenie pojęcia "świadczenie usług" ma na celu realizację zasady powszechności opodatkowania. W świetle powyższego należy uznać, iż przeniesienie prawa użytkowania wieczystego jest świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy.

Zgodnie z art. 231 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości znacznie przewyższającej wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby ten kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem. W myśl art. 237 Kodeksu cywilnego do przeniesienia użytkowania wieczystego stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości, zatem unormowania zawarte w art. 231 § 2 Kodeksu cywilnego znajdą zastosowanie w opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym. Ponadto należy zauważyć, iż przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wymaga jednoczesnego przeniesienia odrębnej własności budynków wzniesionych na przedmiotowym gruncie.

W przedmiotowej sprawie dojdzie do dwóch czynności w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Pierwszą z nich będzie przeniesienie prawa do wieczystego użytkowania gruntu, a więc odpłatne świadczenie usług. Natomiast drugą czynnością będzie nieodpłatne przekazanie budynków wybudowanych przez dzierżawcę na nieruchomości gruntowej będącej przedmiotem użytkowania wieczystego. Brzmienie art. 5 ust. 1 pkt 1 prowadzi bowiem do wniosku, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nie tylko dostawa towarów "za wynagrodzeniem", lecz każda dostawa towarów i świadczenie usług mająca charakter odpłatny. Dostawa towaru, w tym przypadku budynków, będzie dostawą nieodpłatną, co powoduje iż czynność ta wyłączona będzie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 2 cytowanej ustawy, zgodnie z którym przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części. Z brzmienia powyższego przepisu należy wywieźć wniosek, iż nieodpłatna dostawa towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem w przypadku gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części, nie spełnia definicji odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu powołanego art. 5 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy (tak też Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w piśmie nr PP/443-75-1-GK/05). Przekazanie budowli wzniesionych przez dzierżawcę będzie nieodpłatną dostawą towarów, a zatem czynność ta będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym w opisanym stanie faktycznym jedyną czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług będzie przeniesienie prawa użytkowania wieczystego, natomiast dostawa budynków będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Podstawą opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 1 cytowanej ustawy, jest obrót, a więc, w tym przypadku, kwota należna z tytułu sprzedaży prawa użytkowania wieczystego, pomniejszona o kwotę podatku należnego.

Przedmiotową czynność, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, należy opodatkować stawką podstawową 22%, bowiem ustawodawca nie przewidział zastosowania stawek preferencyjnych bądź zwolnienia, w odniesieniu do przedmiotowej transakcji.

Reasumując, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki przedstawione we wniosku.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie