Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 us... - Interpretacja - IIUS-II-443/81/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.09.2006, sygn. IIUS-II-443/81/2006, Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu pisma Podatnika z dnia 29.05.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 13.07.2006 r.) uzupełnionego w dniu 26.07.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, postanawia uznać stanowisko Spółki w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie środków trwałych podlegających amortyzacji, wykorzystywanych do działalności opodatkowanej, na zakup których otrzymano dotacje z funduszy UE, zawarte w ww. piśmie za prawidłowe.

Jak wynika z treści wniosku, Spółka wykonuje tylko działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług VAT. Na koszty związane z działalnością otrzyma dotacje ze środków Unii Europejskiej. Dotacja ta przeznaczona zostanie na zakup środków trwałych podlegających amortyzacji. Zakupy te nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Przedmiotem zapytania jest kwestia, czy można odliczyć VAT naliczony od faktur zakupowych związanych z prowadzoną działalnością, na które została udzielona dotacja. W ocenie Spółki podatek VAT naliczony przy zakupie tych środków trwałych związanych z prowadzoną działalnością podlega odliczeniu.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie dokonując oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska wyjaśnia:

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 (wymienione wyżej wyłączenia nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie). Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Z brzmienia art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Jednak stosownie do art. 88 ust. 3 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 tej ustawy nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 - które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Zatem dotacja otrzymana na dofinansowanie nabycia środka trwałego, podlegającego amortyzacji, mimo, że odpisy amortyzacyjne od części przypadającej na dotację nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, nie powoduje u podatnika utraty prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy tut. organ podatkowy stwierdza, iż w przedmiotowej sytuacji Spółka ma prawo do odliczenia na zasadach ogólnych pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup środków trwałych podlegających amortyzacji, wykorzystywanych wyłącznie do działalności opodatkowanej, których nabycie zostało sfinansowane ze środków otrzymanych z Unii Europejskiej.

Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie