Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.... - Interpretacja - III/443-35/06/WI

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.07.2006, sygn. III/443-35/06/WI, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 22 maja 2006r. (data wpływu 31 maja 2006r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 lipca 2006r. (data wpływu 13 lipca 2006r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w indywidualnej sprawie Strony, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w przedmiocie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku udokumentowania sprzedaży towaru lub usługi fakturą VAT z 40-dniowym terminem płatności oraz z adnotacją: do czasu zapłaty należności towar jest własnością sprzedawcy - uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - "stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym".

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się działalnością produkcyjną w zakresie produkcji folii budowlanej, stosowanej w budownictwie. Transakcje sprzedaży dokumentowane są fakturami VAT, na których określony jest 40-dniowy termin płatności oraz adnotacja "do czasu zapłaty należności towar jest własnością sprzedawcy".

Wątpliwości dotyczą terminu powstania obowiązku podatkowego.

W opinii Spółki, jeżeli towar stanowi własność sprzedawcy do dnia zapłaty - podatek VAT powinien być rozliczony w deklaracji podatkowej za okres "faktycznej" sprzedaży, czyli w momencie otrzymania należności za towar.

Odnosząc się do zaprezentowanego przez Spółkę stanowiska tutejszy Organ stwierdza, co następuje.

Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Dostawą towarów - stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 2 wyżej cytowanej ustawy - jest również wydanie towarów na podstawie umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostaje przeniesione.

Pojęcie "przeniesienie własności" oznacza, iż chodzi o realne przeniesienie ekonomicznego władztwa nad rzeczą, oznaczającego faktyczną możliwość dysponowania towarem jak właściciel. Przeniesienie posiadania następuje poprzez wydanie rzeczy odbiorcy, który ma wolę władania tą rzeczą w obrębie określonego prawa, w tym również wydanie towarów na warunkach odroczonej płatności oraz wydanie mu dokumentów umożliwiających rozporządzanie rzeczą.

Zgodnie z art.106 ust.1 ustawy - podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży (...).

Moment powstania obowiązku podatkowego określa przepis art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, w myśl którego obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Z wyjątkiem ustawowo określonych przypadków zapłata należności, bądź określenie terminu płatności na fakturze nie wpływa na moment powstania obowiązku podatkowego.

Zatem na powstanie obowiązku podatkowego u sprzedawcy nie ma wpływu adnotacja o treści "do czasu zapłaty należności towar jest własnością sprzedawcy" zawarta na fakturze VAT potwierdzającej dokonanie sprzedaży, lecz moment przeniesienia ekonomicznej własności (wydanie towaru), w powiązaniu z art. 19 ustawy.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja - zgodnie z art. 14b § 1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast - zgodnie z art. 14b § 2 - organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna