Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uzna... - Interpretacja - 1471/NUR1/443-143/06/GW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.07.2006, sygn. 1471/NUR1/443-143/06/GW, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka kupiła samochód osobowy przeznaczony na nagrodę w konkursie prasowym. Podatek VAT wykazany w fakturze zakupu wyniósł 7.315,90zł. Stosownie do art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka w deklaracji VAT-7 za styczeń 2006r. jako podatek naliczony rozliczyła tylko 60% kwoty podatku wykazanej na fakturze zakupu, tj. 4.389,54zł. Spółka przekazała przedmiotowy samochód osobie fizycznej dnia 26 stycznia 2006r. Na fakturze wewnętrznej wykazano jako podstawę opodatkowania wartość odpowiadającą wysokości 60% ceny netto zakupu samochodu oraz podatek należny w kwocie tożsamej z podatkim rozliczonym deklaracji VAT-7 za styczeń 2006r.

Zdaniem Spółki powyższe postępowanie jest prawidłowe i wynika bezpośrednio z brzmienia art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, który winien być interpretowany w ten sposób, że jeżeli podatnikowi przysługiwało częściowe odliczenie VAT, to nieodpłatne przekazanie towaru podlega opodatkowaniu tylko w części w jakiej dokonano odliczenia.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Na podstawie art. 7 ust. 2 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W myśl ust. 3 cytowanego artykułu, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, czynność polegająca na przekazaniu samochodu osobowego jako nagrody w konkursie prasowym bezsprzecznie wypełnia przesłanki wynikające z art. 7 ust. 2 ustawy w związku z czym podlega opodatkowaniu VAT. Podstawę opodatkownia zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 29 ust. 10 ustawy o VAT stanowi cena nabycia pojazdu. Jednocześnie należy zauważyć, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji pojęcia "cena nabycia". Należy jednak zwrócić uwagę, iż zasadą jest, że podatek od towarów i usług nie wlicza się do podstawy opodatkowania. Powyższe wynika z ogólnej zasady wyrażonej w przepisie art. 29 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym podstawą opodatkowania jest obrót, a obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W świetle powyższego, należy stwierdzić iż przez cenę nabycia, o której mowa w powołanym przepisie art. 29 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług należy rozumieć cenę netto.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie