P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NUR2/443-152/3/06/ST

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.07.2006, sygn. 1471/NUR2/443-152/3/06/ST, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. "Czy obrót wynikający z uzyskanych od pożyczki odsetek powinien być brany pod uwagę przy ustalaniu proporcji o której mowa w art. 90 ust. 2-9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm)? " Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

uznać stanowisko Strony za prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, że udzieliła ona w marcu 2006r. pożyczki w wysokości 500.000 PLN. Pożyczka została udzielona Spółce Z, spółce powiązanej z Podatnikiem kapitałowo (Podatnik jest głównym udziałowcem w kapitale zakładowym pożyczkobiorcy). Celem pożyczki było zapewnienie pożyczkobiorcy kapitału obrotowego zapewniającego niezakłócone kontynuowanie produkcji.Zgodnie z umową spółki, Podatnik może świadczyć usługi pośrednictwa finansowego w zakresie pozostałych form udzielania kredytów oraz pośrednictwa finansowego w zakresie pozostałego pośrednictwa finansowego gdzie indziej niesklasyfikowanego.Udzielenie pożyczki dla Spółki Z, nie stanowi podstawowego przedmiotu działalności Podatnika. Pożyczka została udzielona głównie w celu chwilowej pomocy pożyczkobiorcy. Miesięczne odsetki od tej pożyczki wynoszą około 2.500 zł, a przychód Spółki w marcu 2006r. wyniósł około 11 mln zł.Udzielenie pożyczki jest jedynie czynnością towarzyszącą działalności podstawowej Spółki, a przychody z nią związane nie są bezpośrednim, stałym i koniecznym uzupełnieniem tej działalności.Zdaniem Spółki świadczone przez nią usługi udzielania pożyczki mają charakter sporadyczny, w związku z powyższym obrót z tego tytułu nie powinien być uwzględniany przy ustalaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2-9 ustawy o VAT.

W myśl art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Stosownie zaś do art. 90 ust. 2 w/w ustawy, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części w/w kwot, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Ponadto zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, powyższą proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.W/w proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcje tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 4 w/w ustawy).Zgodnie z art. 90 ust. 6 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, do obrotu, o którym mowa w ust. 3 tego artykułu nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług zwolnionych m.in. usług pośrednictwa finansowego, w zakresie w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Ani ustawa o podatku od towarów i usług, ani VI Dyrektywa nie daje wskazówek co do tego, jak należy definiować pojęcie "sporadyczne" odnosząc się zarówno do transakcji finansowych, jak i transakcji, dotyczących nieruchomości.Zgodnie z definicją zawartą w Małym słowniku języka polskiego pod red. E. Sobol (Warszawa 2000), sporadyczny to "zjawiający się, występujący od czasu do czasu, nieregularnie, rzadko trafiający się, przypadkowy".Ustawowe pojęcie "dokonywane sporadycznie", należy zatem rozumieć jako odnoszące się do działalności nie mającej charakteru podstawowej działalności podatnika, dotyczące sytuacji występujących rzadko, nieregularnie, zatem nie stanowiących celu samego w sobie prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. Nie jest więc sporadyczną działalność finansowa polegająca np. na regularnym obrocie wierzytelnościami, mimo iż ma charakter pomocniczy w stosunku do działalności podstawowej podatnika.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka udzieliła jednej pożyczki spółce powiązanej z nią kapitałowo a odsetki od tej pożyczki mają znikomy udział w przychodzie Spółki, czyli można uznać, iż udzielenie pożyczki w przedstawionym stanie faktycznym jest transakcją towarzyszącą podstawowej działalności firmy.Zatem, świadczoną przez Spółkę usługę pośrednictwa finansowego (pożyczka dla Spółki Z) należy uznać za czynność wykonywaną sporadycznie w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o VAT. W związku z powyższym wartości obrotu z tytułu tej czynności nie należy wliczać do wartości obrotu służącego do wyliczenia proporcji zgodnie z ust. 3 w/w przepisu.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie