P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NTR1/443-134/06/AM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.07.2006, sygn. 1471/NTR1/443-134/06/AM, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Postanowieniem z dnia 22.02.2006r. nr 1471/NTR1/443-599/05/AM, wydanym w trybie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, Strona została poinformowana, że nabywana przez Nią usługa najmu samolotu od podmiotu z siedzibą w Szwajcarii nie stanowi importu usług. W związku z tym Strona zwróciła się z zapytaniem, w jaki sposób powinna obecnie skorygować nieprawidłowo wykazany podatek należny i naliczony z tego tytułu. Czy powinna dokonać tego jednorazowo w dacie wystawienia korekt (w bieżącym miesiącu), czy też powinna korygować poszczególne deklaracje, w których wykazywała błędnie podatek należny i naliczony.

Według Strony korekt deklaracji należy dokonać w miesiącach, w których błędnie został wykazany podatek należny i naliczony z tytułu importu ww. usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje.

Na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. W związku z tym, jak wynika z przedstawionego opisu, Strona wystawiała w każdym miesiącu fakturę wewnętrzną dokumentującą import przedmiotowych usług i ewidencjonowała je zgodnie z zasadami dotyczącymi importu usług. Obecnie z uwagi na otrzymaną interpretację Strona zamierza wystawić faktury korygujące do ww. faktur.

W tym miejscu należy zatem wskazać, iż w myśl § 25 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ) przepisy § 9, 13-17, 19, 20 i 23 #9472; a więc również dotyczące wystawiania faktur korygujących (§§ 16 i 17) #9472; stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy.

Zgodnie z § 16 ust. 1 ww. rozporządzenia w przypadku, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Natomiast zgodnie z ust. 4 tego paragrafu, sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali.

Zgodnie natomiast z § 17 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. W myśl ust. 6 tego paragrafu § 16 ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Mając na uwadze cytowane wyżej przepisy dotyczące faktur korygujących oraz wynikający z § 25 rozporządzania Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku(...) wymóg ich odpowiedniego stosowania w przypadku faktur wewnętrznych stwierdzić należy, iż w omawianym przypadku wystawienie faktur korygujących do uprzednio wystawionych faktur wewnętrznych dokumentujących import usług stanowić będzie dla Strony podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego z tego tytułu w rozliczeniu podatku za okres (miesiąc), w którym faktury te (tj. faktury korygujące) zostały wystawione.

Co się natomiast tyczy podatku naliczonego odliczonego przez Stronę z tytułu importu tychże usług, to należy zwrócić uwagę, iż stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 4 oraz ust. 10 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług Stronie nigdy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o tenże podatek naliczony.

Na podstawie art. 86 ust. 2 ustawy o podatku od towarów kwotę podatku naliczonego stanowi bowiem kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zgodnie z ust. 10 pkt 2 tego artykułu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

W związku z tym Strona obowiązana jest dokonać odpowiedniej korekty podatku naliczonego w rozliczeniach podatku od towarów i usług za okresy , w których dokonała takiego obniżenia.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie