POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/423/280/2005/JZ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.02.2006, sygn. 1473/WV/443/423/280/2005/JZ, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.11.2005r (data wpływu do Urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art.31 ust.l ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, póz. 535 z późn.zm.), oraz § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, póz. 970 z późniejszymi zmianami) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


1. Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:Spółka dokonuje w krajach Unii Europejskiej zakupów towarów są to nasiona kwiatów i warzyw oraz sadzonki kwiatów. Zarówno Spółka i nasi unijni dostawcy są podatnikami zarejestrowanymi dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Dokonując zakupu otrzymujemy od dostawcy fakturę wyrażoną w walucie obcej, na podstawie której wystawiamy fakturę wewnętrzną naliczając podatek VAT. Kwoty wyrażone w walucie obcej przeliczamy na złotówki wg kursu danej waluty ogłoszonego przez NBP na dzień wystawienia przez dostawcę faktury. Dokonując zakupów natrafiamy na różne sytuację, które znajdują odzwierciedlenie w otrzymanych dokumentach. I tak:a) otrzymujemy od dostawcy fakturę za zakupiony towar powiększoną o koszty dokumentacyjne lub i koszty transportu a pomniejszoną o rabat należny nam w związku z uregulowaniem płatności w ciągu 7 dni,b) po otrzymaniu faktury za zakupiony towar stwierdzamy, że dostawca zastosował niewłaściwe ceny, zawyżając wartość zakupionego towaru. Po złożeniu przez nas reklamacji dostawca wystawia nam Notę (Credit Notę) pomniejszając błędnie wystawione ceny,c) po otrzymaniu przez Spółkę faktury i towaru stwierdzamy, że jakość towaru jest nieodpowiednia, składamy reklamację i otrzymujemy od dostawcy Notę (Credit Notę), na której dostawca odpowiednio pomniejsza ceny reklamowanych towarów lub uznaje Spółkę całą wartością dostarczonego towaru -jeżeli towar nie nadaje się do odsprzedaży,d) po otrzymaniu przez nas faktury i towaru stwierdzamy, że ilość otrzymanego towaru jestniezgodna z fakturą, zgłaszamy reklamację i otrzymujemy Notę ( Credit Notę ) w której dostawcauznaje nas wartością niedostarczonego towaru,e) dokonujemy zakupu towaru u dostawcy otrzymując wydłużony termin płatności, w sytuacji kiedy możemy należność uregulować wcześniej negocjujemy rabat, na potwierdzenie czego otrzymujemy od dostawcy Notę ( Credit Notę ).

2. Pytanie SpółkiW jaki sposób w powyższych sytuacjach należy ustalić podstawę opodatkowania podatkiem VAT?

3. Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznegoUważamy, że:Ad a) podstawą opodatkowania w tej sytuacji jest zgodnie z artykułem 31 ust l ustawyo podatku od towarów i usług kwota, jaką jesteśmy obowiązani zapłacić, czyli wartość towarówpowiększona o należne koszty transportu, ubezpieczenia i dokumentacyjne a pomniejszona onależny rabat. Wg tej wartości wystawiamy fakturę wewnętrzną, naliczając podatek VAT iewidencjonując ją zarówno w ewidencji sprzedaży VAT, jak i w ewidencji zakupów w miesiącu wktórym powstał obowiązek podatkowy.Ad b, c, d, e ) po otrzymaniu Credit Notę wystawiamy korektę faktury wewnętrznej zmniejszając podstawę opodatkowania, a co za tym idzie zmniejszając podatek VAT. Kwoty w walucie obcej przeliczamy na złote polskie wg. Kursu średniego NBP, wg. Którego przeliczona była faktura pierwotna wystawiona na zakup towaru. Korektę faktury wewnętrznej umieszczamy w ewidencjach podatku VAT zgodnie z datą wystawienia Credit Note.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9.Stosownie do przepisu art. 20 ust. 6 w/w ustawy, w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług, wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 11C ust. 1 Szóstej Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej; ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC), państwa członkowskie mają obowiązek zapewnić podatnikom możliwość skorygowania podstawy opodatkowania w przypadku odwołania, odmowy, całkowitego lub częściowego braku zapłaty, obniżki ceny po dokonaniu dostawy towarów lub wykonaniu usługi.Wyrazem realizacji w/w obowiązku są przepisy § 16 i § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r., w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), zgodnie z którymi w przypadku, gdy po wystawieniu faktury wystąpiły okoliczności wymienione w tych przepisach, podatnik wystawia fakturę korygującą. Zgodnie z § 25 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r., do faktur wewnętrznych stosuje się odpowiednio m.in. przepisy § 16 i § 17.

Spółka otrzymując od kontrahenta zagranicznego fakturę (notę) korygującą, dotyczącą dokonanego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jest obowiązana, do wystawienia wewnętrznych faktur korygujących do każdego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w odniesieniu, do którego wystąpiły okoliczności powodujące obniżenie lub podwyższenie ceny. Możliwe jest również wystawienie jednej wewnętrznej faktury korygującej, jednakże musi z niej wynikać jaka kwota obniżenia/podwyższenia podatku od towarów i usług, odnosi się do poszczególnych nabyć, udokumentowanych uprzednio fakturami wewnętrznymi.

Obniżenie/podwyższenie wartości dokonywanego wewnątrzwspólnotowego nabycia i należnego z tego tytułu podatku od towarów i usług winno nastąpić w rozliczeniu (deklaracji) za miesiąc wystawienia faktury korygującej przez dostawcę, ewentualnie w złożonej korekcie deklaracji za ten miesiąc.Stanowisko organu jest podyktowane postanowieniami art. 20 ust. 6 i 7 ustawy, z których wynika, iż obowiązek podatkowy z tytułu dokonywanych nabyć wewnątrzwspólnotowych wiąże się z datą wystawienia faktury przez kontrahenta unijnego.

W ocenie Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu, regulacja powyższa dotyczy również okresu, w którym winno nastąpić skorygowanie wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia, co do którego uprzednio powstał obowiązek podatkowy, zgodnie z powołanym wyżej przepisem. Dokumentem stanowiącym podstawę korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest korygująca faktura (nota) wystawiona przez wewnątrzwspólnotowego dostawcę.

Stanowisko to uwzględnia także potrzeby wymiany informacji z państwami członkowskimi UE oraz sprawnego działania systemu VIES. Zadeklarowanie korekty wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przez nabywcę winno nastąpić w rozliczeniu za ten sam okres, w którym wewnątrzwspólnotowy dostawca dokonuje obniżenia/podwyższenia wartości wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, na podstawie wystawionego przez siebie dokumentu korygującego, co winno nastąpić w rozliczeniu za okres wystawienia dokumentu.Natomiast w przypadku, gdy dostawca fakturą (notą) koryguje swoją oczywistą pomyłkę, Spółka winna ująć wewnętrzną fakturę korygującą w miesiącu, w którym została wystawiona pierwotna faktura i jednocześnie skorygować deklaracje za ten miesiąc - jako, że za tenże miesiąc wewnątrzwspólnotowy dostawca winien skorygować wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy. Wystawienie przez dostawcę faktury (noty) korygującej spowodowane jest bowiem faktem, że pierwotna faktura nieprawidłowo odzwierciedlała stan faktyczny, który istniał już w miesiącu powstania obowiązku podatkowego z tytułu korygowanej sprzedaży.Przepis § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późniejszymi zmianami) stanowi, że kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. W przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.Przepisy w/w stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług.A zatem otrzymaną fakturę korygującą należy przeliczyć z EURO na złote według średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury pierwotnej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Faktura korygująca nie dokumentuje wykonania nowej czynności, lecz koryguje wcześniejszą transakcję. Jest to korekta tego samego obrotu, który wykazany był na fakturze pierwotnej - wewnętrznej a tym samym dla jego skorygowania powinien być przyjęty ten sam kurs.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu