Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tj. Dz. U. Nr ... - Interpretacja - PP/443-11/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.04.2006, sygn. PP/443-11/06, Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tj. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 9.03.2006 (uzupełnionego ostatecznie w dniu 11.04.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 9.03.2006 r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług . Ostatecznie wniosek został uzupełniony w dniu 11.04.2006 r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dokonuje Pan transakcji w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru.

W dniu 28.02.2006 r. otrzymał Pan towar z kraju unijnego wraz z fakturą Vat dokumentującą jego nabycie. Faktura została wystawiona w dniu 19.01.2006 r.W pierwotnie złożonej deklaracji Vat-7 za styczeń 2006 r. nie wykazał Pan w/w transakcji ponieważ do dnia, w którym upływał termin złożenia w/w deklaracji, nie posiadał Pan przedmiotowej faktury ani towaru.

W złożonym wniosku zostało zadane pytanie, czy dokonując korekty deklaracji vat-7 za styczeń 2006 r. powinien Pan wykazać podatek należny i naliczony.Pana zdaniem, dokonując korekty deklaracji Vat-7 za miesiąc styczeń 2006 r., ma Pan prawo do uwzględnienia zarówno podatku należnego jak i naliczonego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) postanowiono, że - co do zasady - w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.Jeżeli jednak podatnik otrzymał fakturę, wystawioną przed dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru, obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstaje z chwilą wystawienia faktury przez dostawcę. Data otrzymania towaru oraz faktury przez nabywcę polskiego nie ma w tym przypadku znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego z tytułu WNT.W chwili otrzymania towaru wraz z fakturą, podatnik powinien wystawić fakturę wewnętrzną z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia, lecz ująć ją w ewidencji sprzedaży za miesiąc , w którym wystawiono fakturę a następnie dokonać korekty deklaracji za ten miesiąc w zakresie podatku należnego oraz naliczonego.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 oraz ust. 11 ustawy o podatku Vat, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres , w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym wyżej, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Mając na uwadze powyższe, składając deklarację korygującą Vat-7 za dany miesiąc ma Pan prawo do uwzględnienia w niej, zarówno podatku należnego jak i naliczonego z tyt. wewnątrzwspólnotowego nabycia udokumentowanego fakturą Vat wystawioną w tym miesiącu. Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. informuje o konieczności złożenia korekty informacji podsumowującej VAT U-EK.

Biorąc pod uwagę powyższe, przedstawione we wniosku stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim