POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-182/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.01.2006, sygn. PP/443-182/05, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zmian.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.10.05 r., uzupełnionego w dniu 3.11.05 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik dokonuje sprzedaży paliwa do samochodów i dla stałych kontrahentów nabywających paliwo co kilka dni - na podstawie zawartych umów wydaje je na dokumenty WZ. Następnie na podstawie tych dokumentów, zgodnie z umowami, dwa razy w miesiącu wystawia faktury zbiorcze.
Pytanie brzmi czy taki sposób dokumentowania sprzedaży jest prawidłowy.Podatnik stoi na stanowisku, że wystawianie w omawianym przypadku faktur zbiorczych jest prawidłowe - przy uwzględnieniu sprzedaży, od której obowiązek podatkowy powstaje w danym miesiącu.
Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze stwierdza, co następuje.
Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmian.) zasady powstania obowiązku podatkowego regulują przepisy art. 19.
Co do zasady, zgodnie z art. 19 ust. 1 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Wyjątki od tej reguły zostały określone w przepisach art. 19 ust. 2-21 ustawy. W praktyce podstawowe znaczenie dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego ma art. 19 ust. 4 w.w. ustawy, zgodnie z którym, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Powyższy przepis koresponduje z przepisami art. 106 ustawy o VAT, z których wynika m. in., że podatnicy podatku od towarów i usług są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniami określonymi w przepisie.
W przepisach art. 19 w.w. ustawy nie przewidziano innego, szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego przy dostawie paliw, tak więc majątu zastosowanie omówione wyżej zasadyogólne.
Oznacza to, że faktura dokumentująca dostawę paliw powinna być wystawiona z chwilą dostawy, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika; wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania przedmiotowego postanowienia, w stosunku do podatnika nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze