Na podstawie art. 216, art 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r., Dz. U. nr 8, poz. 60), po rozpatrz... - Interpretacja - 1434/PV/443-201a/05/AG

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.02.2006, sygn. 1434/PV/443-201a/05/AG, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 216, art 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r., Dz. U. nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.12.2005r. (data wpływu do Urzędu 20.12.2005r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

- stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe

Wnioskiem z dnia 19.12.2005r., Spółka wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sposobu ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących kwot obrotu i podatku należnego z tytułu sprzedaży usług turystycznych dokonywanych w imieniu i na rachunek innych podatników na podstawie umów agencyjnych . Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność w zakresie gastronomii oraz w zakresie pośrednictwa w sprzedaży usług turystycznych. Sprzedaż usług turystycznych odbywa się na podstawie umów agencyjnych, a wynagrodzeniem za ww. usługi jest prowizja.

Zdaniem wnioskodawcy obrót z tytułu sprzedaży usług turystycznych w imieniu zleceniodawcy należy ewidencjonować przy zastosowaniu kasy rejestrującej w osobnej pozycji. W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia :

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, są obowiązani do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zasady ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących sprzedaży usług turystyki świadczonych na rzecz osób wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy, gdy podstawę opodatkowania stanowi kwota prowizji zostały określone w § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.). Przepis ten stanowi, że podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Z powyższego wynika, że sprzedając na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych usługi turystyczne w imieniu innych podatników na podstawie umów agencyjnych Spółka jest zobowiązana do ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących całej kwoty należnej otrzymanej od nabywców tych usług. W § 4 ust. 1 pkt 1 lit c ww. rozporządzenia określono sposób przyporządkowania stawek podatku do oznaczeń literowych od "A" do "G", przy czym : literze "A" przyporządkowano sprzedaż ze stawkę 22%, literze "B" jest przyporządkowana sprzedaż ze stawką 7%, literze "C" przyporządkowano sprzedaż ze stawką 0%, pozostałym literom od "D" do "G" odpowiadają kolejne stawki podatkowe wprowadzane na poszczególne towary i usługi, zwolnienia od podatku, bądź może być przyporządkowany np. obrót zleceniodawcy realizowany w wyniku ww. umowy agencyjnej.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga