Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r.... - Interpretacja - US. 443/IC/8/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.02.2006, sygn. US. 443/IC/8/2006, Urząd Skarbowy w Łańcucie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 3, ust. 4 pkt 1 ? 4, ust. 5, ust. 5a, art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 13.01.2006 r. przez Panią A W-C w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, postanawia uznać, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z przedstawionego przez Podatniczkę stanu faktycznego wynika, że w dniu 31.12.2005 r. zakupiła ona pojazd marki FORD typ Transit, który nie posiadał dodatkowych badań technicznych. Dla pojazdu tego w dniu 06.01.2006 r. przeprowadzone zostało przez okręgową stację kontroli pojazdów badanie techniczne. Z zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu wynika, że ww. pojazd odpowiada warunkom przewidzianym w art. 86 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.Przedmiot zapytania Pani A W-C sprowadza się do ustalenia czy od zakupu przedmiotowego samochodu oraz paliwa do tego pojazdu przysługuje prawo pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z otrzymanych faktur VAT?Zdaniem Wnioskodawczyni ma ona prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z otrzymanych faktur VAT dokumentujących zakup pojazdu oraz paliwa.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz mając na uwadze stan prawny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie stwierdza co następuje:Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca ? nie więcej jednak niż 6. 000 zł. Jednakże w myśl ust. 4 cytowanego artykułu przepis ust. 3 nie dotyczy m. in.:

  1. pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
  2. pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
  3. pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
  4. pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 22.08.2005 r. obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. Przepis art. 86 ust. 5 stanowi, iż spełnienie wymagań dla pojazdów określonych w ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopię zaświadczenia zgodnie z ust. 5a podatnik jest obowiązany dostarczyć w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego. Żaden przepis ustawy o VAT nie uzależnia wprost prawa do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie paliwa oraz samochodów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 od posiadania w momencie zakupu zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym. Dla prawa do odliczenia podatku VAT istotne jest tylko to, czy pojazd rzeczywiście spełnia warunki wymagane przez przepisy. Zatem o prawie do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup samochodu oraz paliwa decyduje rodzaj posiadanego pojazdu. W związku z powyższym Podatniczka ma prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup pojazdu oraz paliwa, pod warunkiem wszakże, iż w chwili dokonania rozliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem samochodu, paliwa, będzie posiadał stosowne, przewidziane przepisem art. 86 ust. 5 ustawy o VAT, dokumenty.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia przedmiotowego wniosku. Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwy dla wnioskodawcy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie przez organ odwoławczy w drodze decyzji w trybie art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.

Urząd Skarbowy w Łańcucie