POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP1/443-38/05/PG/6693

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.09.2005, sygn. DP1/443-38/05/PG/6693, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 15.07.2005 r., doręczonego w dniu 18.07.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa w części dotyczącej zapytania nr 3 stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskodawca wynajmuje zakładowe lokale mieszkalne, a także lokale użytkowe pracownikom, byłym pracownikom i kontrahentom. Niektórzy najemcy nie płacą czynszu, co skutkuje wypowiedzeniem umowy najmu. Ponieważ najemcy nie zwalniają zajmowanych lokali, Podatnik toleruje ten stan rzeczy naliczając opłaty za bezumowne korzystanie (czynsz, woda, gaz, energia elektryczna) do chwili wyprowadzenia się z lokalu lub podpisania kolejnej umowy najmu. Wnioskodawca wysyła pismo wzywające do zapłaty, faktura VAT dokumentująca obrót wystawiana jest w momencie dokonania zapłaty.

W związku z powyższym wątpliwości Spółki dotyczą kwestii, czy z tytułu naliczania tych opłat należy odprowadzać VAT, czy rodzaj usługi (czynsz, woda, gaz), będącej przedmiotem obciążenia ma wpływ na stawkę podatku, jaka jest podstawa opodatkowania i moment powstania obowiązku podatkowego oraz czy Spółka prawidłowo dokumentuje zdarzenie w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika w opisanej sytuacji Spółka świadczy usługę zdefiniowaną w art. 8, ust. 1 pkt 2 ustawy o PTU, dla której stawką właściwą jest stawka podstawowa podatku VAT. Bez znaczenia dla stawki podatku, pozostaje rodzaj usługi, za którą były najemca jest obciążany. Podstawę opodatkowania stanowi obrót pomniejszony o podatek należny rachunkiem "w stu". Obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania całości lub części zapłaty (art. 19, ust. 11), również fakturę należy wystawić w momencie zapłaty, gdyż do wcześniejszego wystawienia faktury brak podstawy prawnej (brak podpisanej umowy najmu).

Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowisko Wnioskodawcy.Zgodnie z art. 5, ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie natomiast z art. 8, ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5, ust. 1, pkt 1 ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: zobowiązanie do powstrzymywania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji. W opisanym przypadku, osoby wynajmujące lokale od Uczelni nie opuściły go, mimo rozwiązania umowy. Uczelnia, jak wynika z treści pisma toleruje ten stan rzeczy, pobierając należność z tytułu bezumownego korzystania z lokali.
W myśl przepisów art. 674 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie albo w wypowiedzeniu najemca używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego, poczytuje się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony. Z opisanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego - cyt. "Uczelnia toleruje dany stan rzeczy" wynika, iż Podatnik nie czyni żadnych kroków zmierzających do eksmisji lokatora, przyzwalając równocześnie na dalsze korzystanie z lokalu. Stan taki oznacza zatem milczące przedłużenie umowy najmu. W przypadku milczącego przedłużenia umowy najmu, o którym mowa wyżej mamy więc do czynienia ze świadczeniem usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o PTU. W zakresie świadczonej usługi Podatnik jest obowiązany stosować regulacje ustawy o PTU dotyczące najmu. Podstawę opodatkowania w myśl art. 29 ust. 1 ww. ustawy stanowić będzie obrót, rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Obowiązek podatkowy z tytułu usług najmu powstanie na zasadach określonych w art. 19, ust. 13 pkt 4 ustawy z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie. Ponieważ w omawianym przypadku nie ma umowy wiążącej strony, obowiązek podatkowy związany będzie z faktem otrzymania wynagrodzenia za ww. czynność. Stawka podatkowa będzie uzależniona w zależności od charakteru wynajmowanego lokalu. W sytuacji, jeżeli wynajmowany lokal będzie lokalem mieszkalnym, podatnik ma prawo zastosować zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 4 zał. nr 4 do ustawy. Zwolnienie to nie przysługuje w przypadku najmu lokali o charakterze użytkowym. Wobec powyższego orzeka się jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej. W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Małopolski Urząd Skarbowy