Postanowienie - Interpretacja - PP.406/17/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2005, sygn. PP.406/17/2005, Urząd Skarbowy w Gorlicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60) , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach dokonując interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 lutego 2005 r. postanawia potwierdzić prawidłowość stanowiska wnioskodawcy.

Uzasadnienie

Stan faktyczny opisany we wniosku: gmina miejska w "X" jest zarządcą dróg miejskich w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, do obowiązków której należy zarządzanie siecią dróg lokalnych miejskich w pełnym zakresie, a mianowicie wyznaczanie na drogach publicznych na terenie gminy odplatnych miejsc po-stojowych w strefach ograniczonego postoju. Opłaty te pobierane są na rzecz gminy miejskiej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji jako jednostki zadaniowej działającej jako zakład budżetowy.
Zapytanie dotyczy: czy wystąpi obowiązek ewidencjonowania pobieranych opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w wyznaczonych strefach parkowania przy zastosowaniu kas fiskalnych.
Stanowisko wnioskodawcy: jednostka nie ma obowiązku ewidencjonowania pobieranych opłat w kasie fiskalnej.
Odnosząc się do zagadnienia opisanego w piśmie, Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia:- w myśl zapisu art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Art. 27 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT definiuje pojęcie obrotu, według którego obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja , subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w wyznaczonych w trybie administracyjnym "strefach parkowania" nie jest odpłatnym świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy VAT. Opłata za tego rodzaju czynność stanowi daninę o charakterze publicznym. Stanowisko takie podzielił Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy we Wrocławiu w wyroku z dnia 10 lipca 2003 r. Sygn. akt I SA/Wr 1975-1980/2002.Skoro zatem opłata za postój pojazdów na drogach publicznych nie jest usługą, jest czynnością nie podlegającą opodatkowaniu , nie stanowi obrotu dla Jednostki, a więc przepisy art. 111 ust. 1 nie będą miały do tych czynności zastosowania i w konsekwencji nie wystąpi obowiązek ewidencjonowania tych opłat przy zastosowaniu kas rejestrujących.Jednocześnie informuje się , że interpretacja dotyczy stanu faktycznego opisanego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji, a traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem. Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla niego organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Gorlicach