Z opisu stanu faktycznego zawartego w przedmiotowym piśmie wynika, że Spółka przed dniem 31 maja 2005r. podpisała umowę leasingową na wykorzystanie w... - Interpretacja - PP/443-152/05/IJ-58181

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.09.2005, sygn. PP/443-152/05/IJ-58181, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z opisu stanu faktycznego zawartego w przedmiotowym piśmie wynika, że Spółka przed dniem 31 maja 2005r. podpisała umowę leasingową na wykorzystanie w firmie samochodu marki HONDA. Spółka wyjaśnia, iż ładowność przedmiotowego samochodu przekracza dopuszczalną ładowność określoną we wzorze określonym w art. 86 ust. 3 tzw. "wzorze Lisaka", jest to więc typowy samochód ciężarowy. Jednakże samochód ten nie spełnia warunków określonych w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 22.08.2005 r. Jednostka zaznacza, iż zgodnie ze znowelizowaną ustawą zarejestrowała przedmiotową umowę leasingu w tut. Urzędzie Skarbowym w wyznaczonym przepisami przejściowymi okresie tj. do 15 czerwca 2005 r.

Zgodnie ze stanowiskiem Strony, Jednostka do dnia 22 sierpnia 2005 r. ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa służącego do napędu samochodu będącego przedmiotem leasingu.

Kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego uregulowane zostały w dziale IX cytowanej na wstępie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz zgodnie z dyspozycją ustawową w rozdziale 7 i 9 rozporządzenia ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

I tak zgodnie z unormowaniem zawartym w postanowieniach ust. 1 art. 86 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 14, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jednocześnie, zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) cytowanego powyżej artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W świetle art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Zgodnie z ust. 11 tegoż artykułu, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Jednocześnie należy podkreślić, iż realizacja prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony jest obostrzona ograniczeniami zawartymi w dziale IX cytowanej ustawy o VAT. Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, np. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Jedno z takich ograniczeń wskazano w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku VAT, który w brzmieniu obowiązującym do dnia 22 sierpnia 2005 r. stanowił, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

Po nowelizacji ustawy o podatku VAT wprowadzonej ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. w art. 88 ust. 1 pkt 3 powtórzono zakaz odliczania podatku naliczonego od nabywanych paliw do określonej kategorii samochodów. Przy określeniu tego ograniczenia odwołano się do definicji pojazdów zawartej w cytowanym powyżej art. 86 ust. 3 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 22 sierpnia 2005 r. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. Zatem od dnia 22 sierpnia 2005 r. odliczenie podatku naliczonego od zakupionego paliwa dotyczyć będzie wyłącznie samochodów, których dopuszczalna masa całkowita przekraczać będzie 3,5 tony oraz innych pojazdów samochodowych wymienionych w art. 86 ust. 4.

Zatem prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych przed 22 sierpnia 2005 r. a dokumentujących zakup paliwa służącego do napędu samochodu spełniającego tzw. "wzór Lisaka", lecz nie spełniającego warunków wynikających ze znowelizowanego art. 86 ust. 3 i 4 ustawy, przysługuje Jednostce na zasadach ogólnych, z uwzględnieniem procedur, terminów i ewentualnych ograniczeń wynikających z przepisów ustawy o VAT oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku -Białej uznaje, że stanowisko wyrażone w piśmie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego z dniem 1 czerwca 2005 r.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej