POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP3-443-5-05-KH-55361

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.08.2005, sygn. DP3-443-5-05-KH-55361, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a §1oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz .U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Strony znak: GF/81/ZIS/2005 z dnia 08.06.2005 r. ( doręczonego do tut. Urzędu w dniu 13.06.2005 r. ) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usługstwierdza, -że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco przedstawia stan faktyczny: Spółka umieściła kolejno dwa ogłoszenia w prasie, za które otrzymała od wydawcy faktury VAT. Ogłoszenia dotyczyły sprzedaży tych samych środków trwałych w formie aukcji, przy czym 25 % tych środków podlegało przy sprzedaży opodatkowaniu stawką VAT 22 %, pozostałe 75 % korzystało ze zwolnienia na podstawie art. 43, ust 1, pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz .U. Nr 54, póz. 535 ze zmianami) zwanej dalej ustawą o PTU. Cena za ogłoszenie prasowe nie była uzależniona od ilości środków trwałych, których sprzedaż podlegała ogłoszeniu. Rezultat w postaci sfinalizowania sprzedaży przyniosło drugie z kolei ogłoszenie, przy czym w ogólnej kwocie przychodów ze sprzedaży tych środków trwałych sprzedaż opodatkowana stanowiła 18,44% a sprzedaż zwolniona 81, 56 %. Przedmiot zapytania dotyczy ustalenia:
- W jaki sposób należy rozliczyć podatek VAT naliczony wynikający z faktur za ogłoszenia ?
- Czy należy zastosować proporcję, która wynika z ilości towarów, których sprzedaż podlega opodatkowaniu do ilości towarów których sprzedaż jest zwolniona z podatku, tj. odliczeniu podlegać będzie 25% podatku naliczonego wynikającego z f-r wystawionych przez wydawcę gazety?
- Czy właściwąjest proporcja wynikająca z udziału sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem zrealizowanej w stosunku do tych konkretnych towarów?
- Czy mają w tym przypadku zastosowanie przepisy o częściowym odliczeniu podatku VAT woparciu o proporcję ustaloną na podstawie art 90, ust. 2-7 ustawy o PTU ?
Zdaniem Podatnika w opisanej sytuacji nie można jednoznacznie wyodrębnić kwoty podatku naliczonego związanego z czynnościami opodatkowanymi i czynnościami zwolnionymi z podatku, dlatego też przysługiwać mu będzie prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ustaloną w oparciu o proporcję, o której mowa w art. 90 ust 2-7 ustawy o PTU, tzn. z uwzględnieniem kwot rocznego obrotu.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii stwierdza się co następuje: Zgodnie z art. 86, ust 1 ustawy o PTU podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.Z opisanego stanu faktycznego wynika, że poniesione wydatki można w sposób jednoznaczny powiązać z konkretnymi czynnościami sprzedaży środków trwałych w formie aukcji. Jeżeli jak deklaruje Podatnik 25 % tych środków podlegało przy sprzedaży opodatkowaniu stawką VAT 22%, a pozostałe 75 % korzystało ze zwolnienia, to odliczenie podatku za ogłoszenia prasowe winno być dokonane także w takiej proporcji i nie ma w tym przypadku potrzeby rozliczać tej kwoty wedle proporcji sprzedaży za ubiegły rok. Powyższy sposób odliczenia podatku naliczonego dotyczyć może dwóch wspomnianych faktur za ogłoszenie prasowe.

Wobec powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza stanowiska Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia. Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowei organy kontroli skarbowej.

Pouczenie

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Małopolski Urząd Skarbowy