Przepisy nowej ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz..535) nie zaliczają do samodzielnej działalności gosp... - Interpretacja - US.PP.443/11/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.05.2004, sygn. US.PP.443/11/2004, Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przepisy nowej ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz..535) nie zaliczają do samodzielnej działalności gospodarczej wykonywania określonych usług, jeżeli wykonujące je osoby związane są ze zlecającym prawnymi więzami tworzącymi stosunek pracy ukształtowany w taki sposób, aby z takiej umowy wynikał stosunek podporządkowania, czyli brak samodzielności, a ryzykiem gospodarczym związanym z jej realizacją obciążony był zlecający. Dodatkowymi elementami dotyczącymi warunków w ramach świadczonych na rzecz zleceniodawcy umów cywilnoprawnych ( umów- zlecenia; agencyjnej, czy o dzieło) są wynagrodzenie, oraz warunki wykonania zleconej pracy, czyli typowy stosunek pracowniczy.

Wobec tego świadczeniu usług jako umowy o pracę nie stoi na przeszkodzie ani nazwa umowy określająca ją jako umowę cywilnoprawną, ale o takim zakwalifikowaniu decyduje sposób wykonania umowy i cechy które charakteryzują ją jako umowę o pracę i odróżniają od innych umów o świadczenie usług.

Kwota graniczna, która uprawnia do korzystania ze zwolnienia przy świadczeniu umów cywilnoprawnych wynosi w skali roku 10 tysięcy. euro ( obecnie jest to 45.700 złotych), w przypadku zawarcia umowy w trakcie roku podatkowego kwotę tę należy liczyć w proporcji do okresu jej zawarcia. Po przekroczeniu kwoty granicznej zleceniobiorca będzie musiał zacząć płacić podatek VAT.

Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim