Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5) ( obowiązującym do 30.04.2004r. ) ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowy... - Interpretacja - NP-C/005-20/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.03.2004, sygn. NP-C/005-20/04, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5) ( obowiązującym do 30.04.2004r. ) ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz.U. nr 11, poz. 50 ze zm. ) zwalnia się od podatku od towarów i usług sprzedaż towarów używanych, z wyjątkiem importu, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony; zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przy czym budynki, budowle i ich części uznaje się za towary używane w rozumieniu ustawy ( por. art. 4 pkt 7a) ustawy o VAT ), jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. W myśl art. 7 ust. 2e wyżej wymienionej ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, nie stosuje się do sprzedaży towarów wymienionych w art. 4 pkt 7 litera a), jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik :1) miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków,2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Jednakże przepis art. 7 ust. 2e ustawy o VAT znajduje zastosowanie jedynie w przypadkach, gdy wydatki, o których mowa w tym przepisie, zostały poniesione począwszy od dnia 26.03.2002r., tj. od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 15.02.2002r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, o zmianie ustawy o Policji oraz o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń .

Okres pięcioletni użytkowania środka trwałego należy liczyć od dnia wykorzystywania budynku do prowadzonej działalności opodatkowanej. Powołany przepis wyklucza zatem możliwość stosowania zwolnienia przy nakładach wynoszących 30 % i więcej. Przy czym warunki wymienione w pkt 1 i 2 muszą być spełnione łącznie, aby stanowić podstawę do ograniczenia zwolnienia.

Zatem przy sprzedaży do dnia 30 kwietnia 2004r. przedmiotowych budynków można zastosować zwolnienie z podatku VAT zarówno w przypadku sprzedaży jednego z budynków, gdzie nakłady stanowiły mniej niż 30 % wartości początkowej ( brak prawa do obniżenia podatku należnego przy nabyciu budynku, było prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od nakładów ), jak i drugiego. W drugim przypadku nakłady od dnia 26.03.2002r. przekroczyły 30 % wartości początkowej ( brak prawa do obniżenia podatku należnego przy nabyciu budynku, było prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od nakładów, użytkowanie powyżej 5 lat dla sprzedaży opodatkowanej ). Zatem jeden z warunków, które miałyby być spełnione łącznie, by ograniczyć prawo do zwolnienia z podatku VAT, nie został spełniony ( użytkowanie budynku powyżej 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych ).

Grunt nie jest towarem w rozumieniu wyżej wymienionej ustawy o VAT - art. 4 pkt 1) ustawy. Zatem do 30.04.2004r. nie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT. Potwierdza to również zapis art. 15 ust. 2a ustawy o VAT, który stanowi, że w przypadku sprzedaży budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania wyłącza się wartość gruntu.

Wyżej określone przepisy obowiązują do dnia 30.04.2004r.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2) ( obowiązującym od 01 maja 2004r. ) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. nr 54, poz. 535 ) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Budynki i budowle lub ich części uznaje się za towary używane w rozumieniu ww. ustawy ( art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT ), jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. W myśl art. 43 ust. 6 ustawy o VAT zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1), jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, podatnik :1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych

Okres pięcioletni użytkowania środka trwałego należy liczyć od dnia wykorzystywania budynku do prowadzonej działalności opodatkowanej. Powołany przepis wyklucza zatem możliwość stosowania zwolnienia przy nakładach wynoszących 30 % i więcej, niezależnie od tego kiedy zostały poniesione. Przy czym warunki wymienione w pkt 1 i 2 muszą być spełnione łącznie, aby stanowić podstawę do ograniczenia zwolnienia.

Zatem przy sprzedaży od 1 maja 2004r. budynku, gdzie nakłady stanowiły mniej niż 30 % wartości początkowej ( brak było prawa do obniżenia podatku należnego przy nabyciu budynku ) można zastosować zwolnienie od podatku VAT. Natomiast przy sprzedaży budynku hotelowego od 1 maja 2004r. , gdzie nakłady całkowite stanowiły powyżej 30 % wartości początkowej, gdy przy nabyciu budynku nie istniało prawo do obniżenia podatku należnego, a było prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od wydatków na ulepszenie budynku użytkowanego powyżej 5 lat, można zastosować zwolnienie od podatku VAT wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12) ( obowiązującym od 01.05.2004r. ) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %. Dodatkowym potwierdzeniem tego jest zapis art.29 ust. 5 (obowiązujący od 1 maja 2004r.) ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto