Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-2365/04/CIP/09

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.12.2004, sygn. PI/005-2365/04/CIP/09, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu badań klinicznych nowych nie zarejestrowanych jeszcze leków. Badania te mają na celu dostarczenie dowodów, że leki te są bezpieczne i skuteczne, co pozwoli na ich późniejszą rejestrację przez odpowiednie organa i dopuszczenie ich do obrotu. Podatnik wyszukuje i dobiera jednostki badawcze (szpitale, gabinety lekarskie, itp), a po rozpoczęciu samego badania dogląda i służy lekarzom prowadzącym pacjentów pomocą merytoryczną. Działalność Podatnika została sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU 85.14.18-00.90 "Organizowanie i prowadzenie badań klinicznych, wyszukiwanie i dobór jednostek badawczych zmierzających do wprowadzenia na rynek nowych leków" jednocześnie Podatnik posługuje się numerem PKD 8514F "Działalność związana z ochroną zdrowia ludzkiego pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana".

Ocenia prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl z art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Stosownie do art. 8 ust. 3 w/w ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Na podstawie art. 41 ust. 1 w/w ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 cyt. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

Pod poz. 9 załącznika nr 4 wymienione zostały usługi o nadanym symbolu ex 85 "Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)"

Tak więc biorąc pod uwagę przytoczone przepisy stwierdzić należy, iż usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 85.14.18.-00.90 "Organizowanie i prowadzenie badań klinicznych, wyszukiwanie i dobór jednostek badawczych zmierzających do wprowadzenia na rynek nowych leków" mieszczą się w zakresie usług wymienionych pod poz. 9 załącznika nr 4 do cyt. ustawy, a więc zwolnione są od podatku od towarów i usług.

Jednocześnie ustosunkowując się do pytania w sprawie prawidłowości sklasyfikowania prowadzonej przez Podatnika działalności stwierdzić należy, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych (Dz. U. Nr 12, poz. 87) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. W przypadku wystąpienia trudności związanych z ustaleniem właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć dany wyrób lub usługę, zainteresowany podmiot może zwrócić się do odpowiedniego organu statystycznego tj; Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, Łódź 93-176, który dokona prawidłowej klasyfikacji.

We wniosku skierowanym o wydanie opinii Podmiot powinien w wyczerpujący sposób przedstawić stan faktyczny oraz dogłębnie opisać wykonywane czynności.

Organy podatkowe nie są uprawnione do wydawania jakichkolwiek opinii klasyfikacyjnych.

Izba Skarbowa w Gdańsku