Na podstawie art.14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm./, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysło... - Interpretacja - PP/443-24/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.11.2004, sygn. PP/443-24/04, Urząd Skarbowy w Namysłowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art.14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm./, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie z dnia 06.10.2004r.(doręczonym tut. organowi w dniu 13.10.2004r.), dotyczącej określenia stawki podatku od towarów i usług właściwej dla świadczonych przez Pana kompleksowych usług montażu stolarki budowlanej w budynku mieszkalnym lub jego części.

Zgodnie z art.146 ust.1 pkt 2 lit.a i b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do :a)robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącąb)obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.Natomiast przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, zgodnie z art.146 ust.2 ww ustawy, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego .Obiektami budownictwa mieszkaniowego, stosownie do art.2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług, są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych wg grupowań : 111-budynki mieszkalne jednorodzinne, 112-budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113-budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.W świetle powyższych unormowań prawnych znaczenie dla zastosowania obniżonej do 7% stawki podatku od towarów i usług ma więc nie tylko sam rodzaj wykonywanych prac, ale także zaklasyfikowanie obiektu budowlanego, w którym wykonywane są prace do obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Jak wynika z treści Pana pisma, wykonywana przez Pana działalność polega na świadczeniu kompleksowej usługi montażu obejmującej między innymi doradztwo, dokonanie pomiarów, zamówienie i kupno materiałów budowlanych takich jak okna, drzwi, parapety, zaprawy murarskie, materiały izolacyjne i uszczelniające. Przedmiotem zamówienia składanego przez Pana klienta jest określona usługa budowlana i za taką usługę ustala Pan swoje wynagrodzenie.

Zdaniem tut. organu , w przypadku gdy świadczy Pan usługę remontowo-budowlaną w obiekcie zaliczonym do obiektów budownictwa mieszkaniowego z użyciem własnych materiałów na podstawie stosownej umowy cywilnoprawnej zawartej ze zleceniodawcą, to do całej wartości usługi należy stosować właściwą ze względu na rodzaj robót zgodnie z art.146 ust.1 pkt 2 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług, tj. 7% stawkę podatku.

Jednocześnie tut. organ wyjaśnia, iż każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności. Samo nazwanie wykonywanych czynności usługą budowlaną nie decyduje o jej faktycznym charakterze. W przypadku trudności w zakwalifikowaniu wykonywanych czynności czyli w zaliczeniu ich do właściwego grupowania PKW i U zainteresowany podmiot może zwrócić się o pomoc do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29 ,93-176 Łódź.

Urząd Skarbowy w Namysłowie