Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) - Naczelnik Urzędu Skarbowe... - Interpretacja - PP/4430-32/04

www.shutterstock.com

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.12.2004, sygn. PP/4430-32/04, Urząd Skarbowy w Krasnymstawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krasnymstawie w odpowiedzi na pismo z dnia 08.11.2004r. ( data wpływu 09.11.2004r. ) informuje :

Na podstawie art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z dnia 5 kwietnia 2004r.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art.2 pkt. 6 oraz art.8 ust.3 w/w ustawy .

Zasady określone w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004r. w tym zakresie nie różnią się zatem od analogicznych rozwiązań jakie obowiązywały przez cały okres obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Podobnie więc jak przed 1 maja 2004r. tak i obecnie, o tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.

Należy podkreślić, że podobnie jak to było w przepisach obowiązujących przed 1 maja 2004r. także obecnie, każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania. Konieczną więc i niezbędną czynnością dla określenia zakresu obowiązku podatkowego i wysokości podatku VAT, jest identyfikacja sprzedanych towarów i świadczonych usług na podstawie PKWiU.

W przypadku trudności z zakwalifikowaniem wykonywanych czynności do robót budowlanych lub do dostawy towarów podatnik może zwrócić się o pomoc do Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych 93-176 Łódź, ul. Suwalska 29.

Jeśli wykonywane przez Pana czynności mieszczą się w kategorii robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, to na podstawie art.146 ust.1 pkt 2 lit.a ustawy, do 31 grudnia 2007r. podlegają opodatkowaniu wg. stawki 7%. Jednocześnie ustawodawca przepisem art.146 ust.2 ustawy określił, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. W oparciu o art.146 ust.3 ustawy przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt. 2 lit. a, rozumie się:1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłowanie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Urząd Skarbowy w Krasnymstawie