Z przedstawionego przez Wnoszącego zapytanie stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca dokonuje hurtowych zakupów towarów handlowych. Dostawcy, w celu ... - Interpretacja - ZP/443-256/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.12.2004, sygn. ZP/443-256/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Wnoszącego zapytanie stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca dokonuje hurtowych zakupów towarów handlowych. Dostawcy, w celu zachęcenia do jak największych zakupów, wprowadzili system kwot pieniężnych, uiszczanych na rzecz Spółki, premiujących osiągnięcie określonego poziomu zakupów w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Zdaniem Spółki, w kontekście definicji usługi, zawartej w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, aktywność Jej, wyrażająca się w dążeniu lub zgodzie na osiągnięcie określonego pułapu wartości zakupów oraz przyjęcie z tego tytułu oczekiwanego wynagrodzenia, wykazuje wszelkie znamiona usługi i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ustosunkowując się do wyżej przedstawionej kwestii, stwierdza się co następuje.

Skutki podatkowe w podatku od towarów i usług dotyczące wypłacanych kontrahentom bądź otrzymywanych premii pieniężnych ustalane są w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności wiążących się z premiowaniem zakupów. Skutki te uzależnione są zatem od tego, za co premie te zostały wypłacone, czy dotyczą konkretnych dostaw, bądź czy dotyczą wszystkich dostaw w określonym czasie. W sytuacji gdy wypłacana premia pieniężna nie stanowi rabatu ani skonta, udzielonego od dających się określić konkretnych transakcji, natomiast stanowi zobowiązanie wobec kontrahenta z tytułu ziszczenia się określonych w umowie warunków, to wówczas stanowi ona dla Jej beneficjenta odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Przepisy art. 8 ust. 1 w/w ustawy stanowią bowiem, iż przez świadczenie usług, o których mowa w przepisach art. 5 ust. 1 wskazywanej ustawy, rozumie się m. in. każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. W sytuacji tej, otrzymujący taką premię stosownie do przepisów art. 106 ust. 1 wymienionej ustawy, zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT, stwierdzającej dokonanie sprzedaży usług.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu