Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia p... - Interpretacja - PP-443/205/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.12.2004, sygn. PP-443/205/2004, Urząd Skarbowy w Świdnicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do usług gastronomicznych, z wyłączeniem:

-sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,

-sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Stosownie do § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:

1) sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,

2) sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Zgodnie z przedłożonym przez Stronę pismem Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych ww. usługi świadczone przez Podatnika mieszczą się grupowaniach:

-organizowanie imprez np. wesel, styp, imprez okolicznościowych z zapewnieniem obsługi kelnerskiej oraz gastronomii (przygotowanie posiłków z powierzonych surowców oraz własnych), również bez zabezpieczenia alkoholu

PKWiU 55.30.11-00.00 "Usługi gastronomiczne w restauracjach";

-usługi kelnerskie

PKWiU 93.05.10-00.00 "Usługi pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane":

-usługi cateringowe - dostarczanie posiłków, napojów bezalkoholowych

PKWiU 55.52.1 "Usługi przygotowywania i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych".

Zatem zgodnie z cyt. wyżej przepisami, usługa organizacji imprez np. wesel, styp, imprez okolicznościowych bez zabezpieczenia alkoholu, polegające na przygotowaniu posiłków, zabezpieczeniu napojów chłodzących i obsłudze przyjęcia (podawanie posiłków i napojów) określona powyżej jako usługa gastronomiczna PKWiU: 55.30.11-00.00 "Usługi gastronomiczne w restauracjach" - podlegać będzie opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług. W przypadku gdy oprócz usługi gastronomicznej Podatnik będzie oddzielnie świadczył usługę wynajmu pomieszczeń, wynajem sali na ww. imprezy, należy opodatkować stawką VAT w wysokości 22%, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast, jeżeli Strona zabezpiecza na przyjęciu tylko obsługę kelnerską sklasyfikowaną wg PKWiU: 93.05.10-00.00 "Usługi pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane"- usługa ta podlegać będzie opodatkowaniu 22% stawką VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT. W przypadku zaś jeżeli Podatnik na przyjęcie tylko sporządza i dostarcza posiłki i napoje bezalkoholowe, to zgodnie z ww. § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. czynność ta sklasyfikowana wg PKWiU 55.52.1 "Usługi przygotowywania i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych" podlega opodatkowaniu obniżoną do wysokości 7% stawką podatku VAT.

W sytuacji, gdy Strona dokonuje sprzedaży towarów w stanie nieprzetworzonym (w takiej postaci, w jakiej je zakupiła w fabrycznych opakowaniach np. batony, czekolada lub inne wyroby opodatkowane przy zakupie 22% stawką VAT) bądź dokonuje sprzedaży towarów (nabytych również ze stawką 22%) w stanie przetworzonym, pozwalającym na bezpośrednią identyfikację tego wyrobu z produktem wyjściowym - właściwą do zastosowania jest 22% stawka podatku od towarów i usług. W tej sytuacji nie można mówić bowiem o usłudze gastronomicznej, ale o sprzedaży towarów handlowych.

Ustawa o podatku od towarów i usług nakłada na podatników obowiązek wystawiania faktur. Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Podatnik zatem wystawia fakturę, dokumentującą czynność sprzedaży towarów lub wykonania usługi. W przypadku świadczenia usługi organizacji wesel, styp lub imprez okolicznościowych, faktura będzie zawierać pozycje związane z poszczególnymi rodzajami usług tj.:

-usługa gastronomiczna, bez jej dalszego szczegółowego podziału na pozycje składające się na całość usługi, wystawiona na łączną kwotę należności,

-usługa wynajmu sali (jeżeli będzie taka usługa świadczona).

Jeżeli oprócz usług gastronomicznych, będzie miała miejsce sprzedaż towarów handlowych, faktura musi zawierać dodatkowo pozycje dot. sprzedaży poszczególnych towarów.

Urząd Skarbowy w Świdnicy