Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,... - Interpretacja - PP/443/381/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.11.2004, sygn. PP/443/381/04, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie Spółki z dnia 20.10.2004 r. w sprawie obowiązku wystawienia faktury VAT na dokonaną przedpłatę na poczet zamówionej usługi, wyjaśnia:

W swoim zapytaniu Spółka podaje, iż zawarła z kontrahentem umowę nawykonanie określonej usługi. Kontrahent zażądał zapłacenia przedpłaty na poczet zamówionej usługi, odmówił jednak wystawienia faktury VAT, potwierdzającej jej przyjęcie.

W myśl art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności:
- dokonanie sprzedaży,
- datę dokonania sprzedaży,
- cenę jednostkową bez podatku,
- podstawę opodatkowania,
- stawkę i kwotę podatku,
- kwotę należności,
- oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Obowiązek wystawienia faktur istnieje również w przypadku dostaw towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego, inne niż terytorium kraju (Polska) lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

Obowiązek wystawiania faktur ma miejsce również w stosunku do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (zaliczek).

W art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika, a potwierdzających m.in. dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

W oparciu o powyższe unormowania, zauważa się, jak niżej:

W przypadku, gdy przed wykonaniem usługi wykonawca pobrał cześć należności (zadatek, zaliczkę, przedpłatę lub ratę) to wówczas, z chwilą jej pobrania, powstaje obowiązek podatkowy w tej części. Wykonawca zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT i wykazania w niej podatku należnego stanowiącego - dla otrzymującego fakturę VAT - podatek naliczony. Faktura VAT powinna być wystawiona po przyjęciu części należności, jako potwierdzenie otrzymania przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty).

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze