Brak prawa do odliczenia podatku z tytułu realizacji projektu. - Interpretacja - ITPP1/443-351/11/BK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2011, sygn. ITPP1/443-351/11/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Brak prawa do odliczenia podatku z tytułu realizacji projektu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2011 r., (data wpływu 7 marca 2011 r.) uzupełnionym w dniu 23 maja 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku z tytułu realizacji projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku z tytułu realizacji projektu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie praktyki lekarskiej specjalistycznej - PKD 86.22.Z oraz wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi 68.20.Z. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pani wyłącznie czynności praktyki lekarskiej oraz wynajmu lokalu użytkowego. Z tytułu wynajmu w 2010 r. osiągnęła Pani obroty poniżej 100 000 zł. Powyższa interpretacja jest Pani potrzebna do rozliczenia wniosku o dofinansowanie projektu Budowa pierwszej kliniki (...) współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach osi priorytetowej Przedsiębiorczość działanie 1.1 Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw poddziałanie 1.1.9 - Inne inwestycje w przedsiębiorstwa Regionalnego Programu Operacyjnego (...) na lata 2007 -2013. Jak wynika z uzupełnienia do wniosku wynajem dotyczy lokalu użytkowego dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Do dnia złożenia wniosku nie dokonała Pani rejestracji jako podatnik VAT czynny. Inwestycja została zakończona w 2010 r. We wniosku wskazano również, iż opisany stan faktyczny dotyczy zdarzenia do 31 grudnia 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy wobec zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT obowiązującej do 31 grudnia 2010 r. dotyczącego usług praktyki lekarskiej nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy...
  2. Czy wobec zwolnienia podmiotowego od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT obowiązującej do 31 grudnia 2010 r. dotyczącego usług wynajmu nieruchomości własnych nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT...

Pani zdaniem, ponieważ jest zwolniona podmiotowo i przedmiotowo z podatku VAT to nie przysługuje prawo do odliczenia podatku, którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT obowiązującej do 31 grudnia 2010 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie praktyki lekarskiej specjalistycznej, korzystającej ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie świadczy Pani usługi wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, korzystając ze zwolnienia podmiotowego ze względu na wysokość obrotu. Usługa najmu dotyczy lokalu użytkowego dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Z tytułu najmu w 2010 r. osiągnęła Pani obroty poniżej 100 000 zł. Zrealizowała Pani projekt pn. Budowa pierwszej kliniki (...) współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach osi priorytetowej Przedsiębiorczość działanie 1.1 Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw poddziałanie 1.1.9 - Inne inwestycje w przedsiębiorstwa Regionalnego Programu Operacyjnego (...) na lata 2007 -2013. Nie jest Pani zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Przedmiotowa inwestycja została zakończona w 2010 r.

Jak wskazano na wstępie, warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Zrealizowanie tego prawa możliwe jest wyłącznie przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, składających deklaracje VAT-7.

Mając zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie został spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi brak związku dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną ( do końca 2010 r. świadczyła Pani usługi korzystające ze zwolnienia przedmiotowego usługi specjalistycznej praktyki lekarskiej oraz usługi najmu korzystające ze zwolnienia podmiotowego obrót nie przekroczył kwoty 100.000 zł). Ponadto nie jest Pani zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT.

Nie ma zatem Pani możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur VAT dokumentujących poniesione wydatki w ramach zrealizowanego w 2010 r. projektu.

Końcowo wskazać należy, iż w niniejszej interpretacji nie rozstrzygano kwestii prawa do korzystania ze zwolnienia przedmiotowego (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług) i podmiotowego (na podstawie art. 113 ust. 1 ww. ustawy), bowiem nie było to przedmiotem zapytania, a interpretację wydano przy założeniu, że Wnioskodawca prawidłowo korzystał z powołanych zwolnień.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy