Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarb... - Interpretacja - USII/443-23/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.09.2006, sygn. USII/443-23/06, Urząd Skarbowy w Bartoszycach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach

p o s t a n a w i a :

uznać, że stanowisko Urzędu przedstawione we wniosku z dnia 27.06.2006 r. (data wpływu 28.06.2006 r.) jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 27.06.2006 r. Urząd Miasta zwrócił się o pisemną interpretację z zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina Miejska przygotowuje do sprzedaży na własność działkę będącą w użytkowaniu wieczystym osób fizycznych. Nabycie nastąpi w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21.08.1997 r. (j. t. Dz. U. z 2004 roku, Nr 261, poz. 2603, ze zm.) i jest dostawą towaru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535, ze zm.). W związku z powyższym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Cena sprzedaży zostanie rozłożona na raty roczne.

Pierwsza rata płatna będzie nie później niż do dnia zawarcia umowy notarialnej, pozostałe raty płatne będą raz w roku, w terminie do 31 marca każdego roku, a rozłożona na raty nie spłacona cześć ceny będzie oprocentowana przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez NBP.

W tak przedstawionym faktycznym, stanowisko Strony jest takie, że w przedmiotowej transakcji obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wpłaty każdej raty i w ciągu 7 dni od tej zapłaty należy wystawić fakturę.

Na podstawie art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 w/w ustawy, przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z regulacjami art. 19 ust. 1 i 4 w/w ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Natomiast w myśl art. 19 ust. 11 w/w ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Podstawą opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczonych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Jak w wynika z treści wniosku złożonego przez Stronę, postanowienia umowy sprzedaży przewidują, iż zapłata kwoty stanowiącej cenę działki nastąpi w ratach.

Do wartości poszczególnych rat należy doliczyć odsetki związane z rozłożeniem obowiązku zapłaty należnej ceny na raty. Biorąc pod uwagę powyższe, Strona ustalając podstawę opodatkowania dla przedmiotowej dostawy, powinna obok należności głównej podzielonej na raty uwzględnić również kwotę odsetek należną od kontrahenta, naliczoną zgodnie z regulacjami wynikającymi z zawartej umowy. Jeżeli bowiem strony transakcji w zawartej umowie wskazują, iż należność za nieruchomość rozłożona zostaje na raty, od których naliczane są odsetki, wówczas suma rat wraz z odsetkami stanowi świadczenie należne od nabywcy podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem w świetle powyższego, w analizowanej sytuacji, podstawą opodatkowania jest kwota należności głównej podzielona na raty łącznie z odsetkami stanowiącymi część ceny nieruchomości.

Należy również wskazać, iż z uwagi na fakt, iż podstawę opodatkowania stanowi całość świadczenia należnego od nabywcy, tj. łącznie z odsetkami, kwota należnych odsetek podlega opodatkowaniu według stawki podatku od towarów i usług właściwej dla przedmiotu dostawy.

Jednocześnie należy zauważyć, iż w przypadku, gdyby nie można było z góry ustalić właściwej wielkości podstawy opodatkowania, gdyż na przykład z uwagi na istniejące wahania stopy procentowej odsetki związane z rozłożeniem płatności na raty ulegałyby zmianie wówczas, ustalając podstawę opodatkowania, należy uwzględnić stopę procentową obowiązującą w dniu wystawienia faktury dokumentującej przedmiotową sprzedaż. Następnie z chwilą zapłaty przez kontrahenta ostatniej raty, należy dokonać korekty zwiększającej lub zmniejszającej podstawę opodatkowania. W takiej sytuacji zastosowanie znajdą regulacje §16 i 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, dla których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 756, ze zm.) odnoszące się do kwestii dokonywania korekt w przypadku zaistnienia okoliczności mających wpływ na obniżenie lub podwyższenie ceny.

Zgodnie z przepisami § 13 w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r., (a nie jak mylnie podano w rozpoznawanym zapytaniu z 27.04.2004 r.), fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i § 15 w/w rozporządzenia.

Zatem obowiązek podatkowy z tytułu dostawy przedmiotowej działki powstanie w momencie dostawy, podstawa opodatkowania obejmuje całość należności wraz z należnymi odsetkami a fakturę VAT należy wystawić nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wydania działki.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Postanowienie niniejsze nie jest wiążące dla wnioskodawcy natomiast wiąże Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach oraz Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie - do czasu zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w chwili zmiany stanu prawnego będącego przedmiotem rozstrzygnięcia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Bartoszycach