Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Pani firma zakupiła poddasze oraz strych od innej firmy, na podstawie faktury zakupu z 22% ... - Interpretacja - PP III/443-35/IK/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.08.2006, sygn. PP III/443-35/IK/06, Urząd Skarbowy w Zawierciu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Pani firma zakupiła poddasze oraz strych od innej firmy, na podstawie faktury zakupu z 22% stawką VAT.

Obecnie dokonuje Pani kompleksowego remontu tej nieruchomości, który praktycznie polega na wybudowaniu tam mieszkań od podstaw (poza ścianami nośnymi).

Przedmiotowa nieruchomość nie była nigdy wcześniej zamieszkała.

Po zakończeniu inwestycji będzie dokonywana sprzedaż tychże lokali mieszkalnych i Pani zdaniem wybudowane mieszkania należy traktować jako powstałe na rynku pierwotnym, wobec czego przy ich sprzedaży należy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujące przepisy prawa w tym zakresie, Naczelnik tut. organu podatkowego wyjaśnia.

Sprzedaż, której przedmiotem są obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części objęta jest zwolnieniem z opodatkowania zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zwolnienie to dotyczy jednak tylko obrotu wtórnego. Jeżeli bowiem przedmiotem sprzedaży są obiekty budownictwa mieszkaniowego i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy, a także budynki przeznaczone na cele inne niż mieszkaniowe, zwolnienie o którym mowa powyżej nie obowiązuje.

Do obiektów budownictwa mieszkaniowego zaliczane są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (art.2 pkt 12 ustawy o VAT):

  • PKOB 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne,
  • PKOB 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
  • PKOB ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.

Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania, w związku z wykonaniem czynności podlegających opodatkowaniu.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że wyłącznie dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego na tzw. rynku wtórnym i tylko na cele mieszkaniowe korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy o VAT.

Realizowana na rynku pierwotnym dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego, podlega opodatkowaniu, jednak na podstawie przepisów przejściowych art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się w tym przypadku stawkę VAT obniżoną do wysokości 7%.

Zgodnie z art.14a §2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Zawierciu