POSTANOWIENIE - Interpretacja - DV/443-47/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.05.2006, sygn. DV/443-47/06, Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: z 2005r Dz.U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia podmiotowego w podatku VAT oraz obowiązku rejestrowania obrotu przy zastosowaniu kasy fiskalnej

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w następującym stanie faktycznym:

Pytająca w okresie od 25.01.2005r do 30.01.2006r prowadziła działalność gospodarczą w Dąbrowie Górniczej. W maju br. pragnie na nowo rozpocząć działalność w zakresie hipoterapii i rekreacyjnej jazdy konnej pod adresem obecnego zamieszkania w Gdańsku.

Pytająca uważa, że ze względu na zakończenie poprzedniej działalności gospodarczej w Dąbrowie Górniczej, zmianę adresu zarejestrowania firmy oraz zmianę urzędu skarbowego pod który będzie podlegać należy potraktować działalność w Gdańsku jako działalność nowo otwartą, a nie kontynuację poprzedniej. W konsekwencji pytająca uważa, że kasę fiskalną winna zarejestrować dopiero w momencie przekroczenia określonych przepisami obrotów w pierwszym (lub drugim) roku trwania działalności

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny należy stwierdzić, że:

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro.

Na podstawie art. 113 ust. 9 cyt./wyżej ustawy podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy kwoty 10.000 euro, liczonej w proporcji do okresu prowadzonej w danym roku sprzedaży.

Z porównania treści przepisów art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o VAT wynika, że osobą rozpoczynającą w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu jest ten, kto nie wykonywał tych czynności uprzednio (tu: w poprzednim roku podatkowym). W tej sytuacji ponowne rozpoczęcie działalności gospodarczej przez Pytającą traktowane jest jako kontynuacja działalności wcześniejszej. Ponieważ dla celów podatku VAT nie powstanie nowy podmiot tego podatku, do Podatniczki, która ponownie podejmuje działalność gospodarczą w kwestii zwolnienia podmiotowego zastosowanie ma art. 113 ust. 1, tj. prawo do zwolnienia ustala się na podstawie wartości sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku podatkowym. Należy mieć przy tym na uwadze art. 113 ust.11 ustawy, zgodnie z którym podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może ponownie skorzystać ze zwolnienia dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia.

Jednocześnie informuję, że w wydanym na mocy delegacji ustawowej zawartej w art. 113 ust. 14 pkt. 1 ustawy o VAT rozporządzeniu Ministra Finansów z 15.11.2005r w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 229, poz. 1949) wartość sprzedaży uprawniającą do zwolnienia od podatku VAT na 2006 rok określono w kwocie 39.200zł.

Do wartości sprzedaży, o której mowa wyżej nie wlicza się wartości podatku (art. 113 ust.1 ustawy o VAT), jak również odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji (art. 113 ust.2).

Również w zakresie obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy fiskalnej do podatnika ponownie podejmującego działalność gospodarczą będą miały zastosowanie przepisy dotyczące podatników kontynuujących działalność.

Stosownie do § 3 ust.1 pkt. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006r w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 51, poz. 375) do dnia 31.12.2006r zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust.1 ustawy, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał obowiązek ewidencjonowania.

Jednocześnie informuję, że na podstawie § 2 cyt./wyżej rozporządzenia do dnia 31.12.2006r zwolniona z obowiązku ewidencjonowania jest sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia, w którym w pozycji 31 wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej o symbolu PKWiU 85, natomiast w pozycji 34 - usługi o symbolu PKWiU ex92 tj. usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem, z wyłączeniem usług związanych z filmami i taśmami wideo oraz wyświetlaniem filmów na innych nośnikach.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku