POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1419/UPP-443-77/06/JB

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.10.2006, sygn. 1419/UPP-443-77/06/JB, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 23.08.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji, jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży żwiru, ziemi, tłucznia betonowego z jednoczesną dostawą do klienta własnymi samochodami. Najczęściej w cenie towaru jest zawarty koszt transportu, lecz na prośby niektórych klientów wnioskodawca dostawy dokumentuje na trzy sposoby: 1) całość świadczenia od nabywcy obejmuje koszt transportu wykonanego do miejsca wskazanego przez nabywcę; faktura zawiera jedną pozycję dotyczącą dostawy żwiru i usługi transportowej. Na życzenie odbiorcy faktura zawiera adnotację, w której wskazano cenę transportu, 2) całość świadczenia od nabywcy obejmuje koszt transportu wykonanego do miejsca wskazanego przez nabywcę; faktura zawiera dwie pozycje dotyczące dostawy: pierwszą - sprzedaż żwiru i drugą - sprzedaż usługi transportowej, 3) dokonuje dostawy żwiru i świadczę usługę transportu. Wystawia dwie faktury: jedną - na dostawę żwiru, drugą - na usługę transportową.

Stanowisko Wnioskodawcy: Wnioskodawca uważa, że:Ad1) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia dostarczenia towaru do klienta - art. 19 ust. 1 ustawy. Ad 2) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia dostarczenia towaru do klienta - art. 19 ust. 1 i ust. 2 ustawy niezależnie od tzw. rozbicia sprzedaży towaru i wykonania usługi transportowej na dwie pozycje w fakturze,Ad 3) obowiązek podatkowy powstaje w dniu sprzedaży żwiru klientowi (wydania towaru nabywcy, dostarczenia mu w miejsce przez niego wskazane), zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy o VAT - jedna faktura VAT. Natomiast dla usługi transportowej (druga faktura) obowiązek podatkowy powstaje w dniu otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi, czyli dostarczenia żwiru na miejsce wskazane w zamówieniu (art. 19 ust. 13).

Ocena prawa stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:- art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 19 ust. 1, ust. 2, ust. 4, ust. 11, ust. 13 pkt 2 lit. a), art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) -zwanej dalej ustawą, Zastosowanie powołanych norm prawnych skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (art. 8 ust. 1 ustawy). Zgodnie z brzmieniem art. 29 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, który jest kwotą należną z tytułu sprzedaży, pomniejszoną o kwotę podatku należnego.

Podstawa opodatkowania obejmuje również dodatkowe koszty takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi dostawca obciąża nabywcę, co znajduje potwierdzenie w brzmieniu art. 11 A Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku 77/388/EEC (Dz.U. L. Nr 145 z dnia 13.06.1977r. ze zm.). Przepis ten dotyczy kosztów bezpośrednio związanych z zasadniczą dostawą towarów i usług, które zwiększają łączną kwotę należną z tytułu transakcji. Możliwość włączenia tych świadczeń do podstawy opodatkowania oznacza, że wartości tego typu kosztów, których ciężar przerzucany jest na nabywcę, nie wykazuje się jako odrębnego świadczenia, lecz traktuje jako element świadczenia zasadniczego.

Zatem w przypadku, gdy dostawca wliczy wartość usługi transportowej w cenę towaru obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z generalna zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Ustęp 2 tego artykułu wskazuje, iż w przypadku, gdy podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednej z tych osób. Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Natomiast w przypadku otrzymania całości lub części należności, przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi - zgodnie z art. 19 ust. 11 - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Usługi transportowe objęte są szczególnym obowiązkiem podatkowym, który został określony w art. 19 ust. 13 pkt. 2 lit a) ustawy. Brzmienie tego artykułu wskazuje, iż w przypadku świadczenia usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług.

Zatem, w sytuacji, gdy usługa transportowa nie stanowi odrębnego świadczenia od dostawy towaru, koszty transportu powiększają wartość dokonywanej czynności, a więc i podstawy opodatkowania - traktowane są one wówczas jako element podstawowego świadczenia i podlegają opodatkowaniu według stawki właściwej dla tego rodzaju świadczenia. Skoro zatem usługa transportu towarów jest niezbędnym elementem świadczenia zasadniczego - dostawy towarów, podstawa opodatkowania obejmuje koszty transportu, obowiązek podatkowy dla usługi transportu towaru związanej bezpośrednio z dostawa towaru powstaje stosownie do postanowień art. 19 ust. 1 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług - tj. z chwilą wydania towaru, a jeżeli dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru.

W przypadku, gdy usługa transportowa jest świadczona na podstawie odrębnego zamówienia, stanowi odrębne świadczenie od dostawy towaru i udokumentowana jest odrębną fakturą, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z zapisem wyrażonym w art. 19 ust. 13 pkt. 2 lit a) ustawy, tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług

Zatem, w oparciu o obowiązujące przepisy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku potwierdza stanowisko Podatnika we wniosku jako prawidłowe.Stąd postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja Podatkowa).

Urząd Skarbowy w Płocku