POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1437/ZI/443/320/DJW/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.09.2006, sygn. 1437/ZI/443/320/DJW/06, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 17 sierpnia 2006 roku, uzupełnionym dnia 7 września 2006 roku, za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych oraz motocykli. Działalność jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%. Na potrzeby wykonywanych usług zakupuje Pan części: alternatory, szczotki, tulejki i inne. Powyższe części nie podlegają sprzedaży bezpośredniej, wykorzystywane są wyłącznie do świadczenia usług polegających na wymianie zużytego alternatora i rozrusznika, ewentualnie na regeneracji /wymianie części składowych przy użyciu zakupionych nowych elementów/ alternatorów i rozruszników w pojazdach samochodowych lub motocyklach. Na wartość usług składa się koszt zużytych materiałów i robocizna.

Zadaje Pan pytanie, czy wykonywanie usług:

  • wymiany kompletnych alternatorów i rozruszników w pojazdach samochodowych lub
  • ich wymontowanie, naprawa i ponowne zamontowanie w pojazdach samochodowych nie stanowią dostawy, o której mowa w § 4 ust. 4 rozporzadzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących i czy w związku z tym obrót z tytułu tych usług na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej nie wymaga ewidencjonowania po 1.09.2006 roku przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Stoi Pan na stanowisku, iż wykonywanie usług wymiany kompletnych alternatorów i rozruszników lub ich wymontowanie, naprawa i ponowne zamontowanie, nie stanowią dostawy, o której mowa w § 4 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 roku w sprawie kas rejestrujących, w związku z powyższym nie ciaży na Panu obowiązek zainstalowania kas rejestrujących po 1.09.2006 r. w celu ewidencjonowania obrotu na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednocześnie należy zauważyć, iż art. 2 pkt 22 wyżej cyt. ustawy przez pojęcie sprzedaży rozumie zarówno odpłatną dostawę towarów, jak i odpłatne świadczenie usług.

W przypadku zwolnień od obowiązku ewidencjonowania obrotów za pomocą kas zastosowanie mają przepisy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375). Na mocy wymienionego powyżej rozporządzenia w sprawie kas, Minister Finansów zwolnił na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Powyższe zwolnienia dotyczą wyłącznie podatników, u których wcześniej nie powstał obowiązek stosowania kas rejestrujących.

Na podstawie par. 4 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. zwolnienie o którym mowa powyżej traci moc w przypadku, gdy podatnik prowadząc działalność gospodarczą dokonuje m. in. dostawy silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3).

Termin rozpoczęcia ewidencjonowania dla tych podatników przypada na dzień 1 września 2006r.

Skoro podatnik świadczy usługi naprawy i konserwacji samochodów i w ramach tych usług wymienia i montuje części i akcesoria do pojazdów mechanicznych i ich silników, to należy zauważyć, iż zapłatę otrzymuje zarówno za wymienione i zamontowane części i akcesoria do pojazdów mechanicznych jak i wykonaną usługę. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż strona dokonuje dostawy części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników.

W związku z powyższym podatnik świadcząc usługi motoryzacyjne przy pomocy zakupionych we własnym zakresie części do pojazdów mechanicznych, od 1 września 2006r. ma obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek