P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1442/TP/443/1716/MM/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.09.2006, sygn. 1442/TP/443/1716/MM/06, Urząd Skarbowy w Wołominie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8 poz. 60 z dnia 4 stycznia 2005r.ze zm.), w związku z pismem złożonym w dniu 03.08.2006r w sprawie opodatkowania podatkiem VAT przychodu ze sprzedaży działek przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie


p o s t a n a w i a


uznać Pana stanowisko za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Wnioskodawca nabył wraz z małżonką niezabudowaną nieruchomość, która obecnie będzie przedmiotem sprzedaży. Sprzedaż będzie dotyczyła poszczególnych działek budowlanych, wchodzących w skład danej nieruchomości.

Pytania podatnika:

Czy osoba fizyczna nieprowadzącą działalności gospodarczej uzyskująca przychody ze sprzedaży działek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ? Kiedy powstanie obowiązek podatkowy i jaka stawka podatku VAT będzie miała zastosowanie?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W Pana ocenie sprzedaż poszczególnych działek budowlanych powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają określone w art. 5 ust. 1 czynności - w analizowanym przypadku jest to odpłatna dostawa gruntów na terytorium kraju, wykonywana przez podatników tego podatku.

Podatnikami VAT są, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2004r ze zm.), osoby prawne,jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, baz względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT jest z kolei, stosownie do przepisu art. 15 ust.2, wszelka działalności producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Odnośnie w/w zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia co następuje:

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest ograniczony przez dwa czynniki: przedmiotowy i podmiotowy. Opodatkowaniu podatkiem VAT ( zakres przedmiotowy ), zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 z póź. zmianami ) , podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, w świetle ww. ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty ( art. 2 pkt 6 cyt. ustawy ).

Powyższe oznacza, że dostawa gruntów co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie w każdym przypadku pojawi się jednak faktyczne obciążenie podatkiem od towarów i usług. Aby odpłatna dostawa gruntu podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi być realizowana przez podatnika podatku od towarów i usług, a jej przedmiotem winna być nieruchomość gruntowa zabudowana lub niezabudowana stanowiąca teren budowlany lub przeznaczony pod zabudowę ( pozostałe dostawy gruntów niezbudowanych , będących np. gruntami rolnymi , leśnymi , nie przeznaczonymi w planach zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę zwolnione są od podatku VAT na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy ).

Podatnikami ( zakres podmiotowy ) są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności ( art. 15 ust. 1 ww. ustawy ). Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ww. ustawy ). Z definicji zawartej w art. 15 ust. 2 ww. ustawy wynika , że działalność gospodarcza dla celów VAT jest to przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie ciągły, lecz również za działalność gospodarczą uznaje się czynności z zakresu działalności produkcyjnej, handlowej lub usługodawców wykonywane sporadycznie, a nawet jednorazowo - jednak jedynie wtedy, gdy okoliczności wykonania tych transakcji wskazują na zamiar ich wykonania w sposób częstotliwy.

Na gruncie ustawy o VAT wykonywanie takich czynności należy uznać za działalność gospodarczą, a ww. podmiot za podatnika w rozumieniu art. 15 ww. ustawy, co skutkuje opodatkowaniem podatkiem VAT wykonywanych przez ten podmiot tych czynności.

W przypadku, gdy osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży ze swego prywatnego majątku (w tym stanie faktycznym gruntu budowlanego ), jeżeli wykonuje te czynności w warunkach wskazujących, że działania te są czynione z zamiarem powtarzania - czynności te należy zakwalifikować jako działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust.2 w/w ustawy.

W związku z powyższym oraz stanem faktycznym wyrażonym w przedmiotowym piśmie dokonana przez Państwa sprzedaż gruntów budowlanych ma znamiona działalności wykonywanej w sposób częstotliwy tzn, że działania te były czynione wielokrotnie.

Potwierdzeniem tego stanu jest dokonanie podziału (decyzją z dnia 28.11.2005r Burmistrza Miasta i Gminy Radzymin) zakupionego 21.12.1993r gruntu, na 13 działek, z których 4 działki o statusie budowlanym zostały sprzedane różnym podmiotom wg danych tut. urzędu, w dniu 24.05.2005. W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie o częstotliwości (wielokrotności) świadczy sprzedaż na rzecz różnych stron, odrębnymi aktami notarialnymi potwierdzającymi dokonanie kilku czynności cywilnoprawnych w odstępach czasowych.

"Jednorazowość", na którą powołują się Wnioskodawcy zdaniem tut. organu podatkowego oznacza występowanie tych samych stron czynności cywilnoprawnych, oraz jedność miejsca i czasu dostawy.

Zgodnie z przedstawionym stanem prawnym obowiązującym od 1 maja 2004r. wykonywane przez Państwa w/w czynności należy zakwalifikować zgodnie z powołanym wyżej art. 15 ust.2 w/w ustawy jako działalność gospodarczą. Natomiast Państwa należy uznać za podatników podatku od towarów i usług zobowiązanych do odprowadzenia podatku od dokonanej dostawy.

W myśl art. 113 ust. 13 pkt 1d powołanej wyżej ustawy zwolnień od podatku od towarów i usług, o których mowa w ustępie 1 i 9 ( czyli przekroczenia kwoty 10.000 euro), nie stosuje się między innymi do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę. Oznacza to, że podatnicy dokonujący dostaw tych towarów niezależnie od wielkości swoich obrotów są podatnikami podatku od towarów i usług i stosownie do art. 96 ust. 1 obowiązani są przed dniem wykonania pierwszej dostawy gruntów po 1 maja 2004r. złożyć Naczelnikowi Urzędu Skarbowego zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatków od towarów i usług.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie postanowił jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Wołominie