POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-442/06/DMJ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.10.2006, sygn. 1472/RPP1/443-442/06/DMJ, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 11 lipca 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 11 lipca 2006 r.) dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), działając w trybie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje roboty budowlane w zakresie budowy domu jednorodzinnego z basenem i garażem. Przedmiotowe roboty zgodnie z decyzją- pozwoleniem na budowę obejmują "budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z basenem i garażem (kat. obiektu budowlanego I, PKOB-1110) wraz z przyłączem infrastruktury technicznej". W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) z chwilą wykonania usługi powstaje obowiązek podatkowy. Spółka zwraca się z zapytaniem czy do fakturowania powinna zastosować stawkę VAT 7% dla całego obiektu czy też z budynku wydzielić część mieszkalną z przyłączami infrastruktury technicznej, dla której przyjmie się stawkę VAT 7% oraz część z basenem i garażem wraz z przyłączami infrastruktury technicznej, dla której zastosuje stawkę VAT 22%. Zdaniem Spółki ponieważ roboty budowlane obejmują zgodnie z wydaną przez Starostwo Powiatowe decyzją- pozwoleniem "...budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z basenem i garażem (kat. Obiektu budowlanego I, PKOB-1110) wraz z przyłączem infrastruktury technicznej"- całość inwestycji należy opodatkować stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza co następuje:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535) podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2- 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ww. ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego, w myśl art. 2 pkt 12 cytowanej ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania- wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W danym przypadku przedmiotem sprzedaży jest dom wraz z basenem oraz garażem. Pomieszczenia te są integralnie ze sobą związane. Basen stanowi fragment powierzchni budynku zaklasyfikowanego, zgodnie z wydaną przez Starostwo Powiatowe decyzją- pozwoleniem na "...budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z basenem i garażem" do kat. Obiektu budowlanego I, PKOB-1110. Nie można dzielić przedmiotu sprzedaży na poszczególne składniki tylko i wyłącznie z przyczyn leżących po stronie przepisów podatkowych (możliwość zastosowania różnych stawek podatku), skoro przepisy cywilnoprawne traktują taki przypadek jako jeden przedmiot sprzedaży (patrz wyrok NSA W-wa z dnia 22.06.2005 r. sygn. akt I FSK 103/05). Oznacza to, iż, w przedmiotowej sprawie, sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z basenem i garażem podlegać będzie jednej stawce podatku od towarów i usług w wysokości 7% (art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług).

Wnioskodawca zwraca się również z zapytaniem odnośnie opodatkowania infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano- montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W myśl art. 146 ust. 3 w/w ustawy przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:

1)sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2)urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

3)urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Zatem w przedmiotowym przypadku do opodatkowania infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Z tych względów postanowiono jak na wstępie.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków podatnika. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, Stronie służy prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu. Zażalenie należy wnieść w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno być opatrzone znakami opłaty skarbowej (podanie 5 zł, każdy załącznik 0,5 zł).

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie