Postanowienie - Interpretacja - 1442/TP/4412-1898/EG/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.10.2006, sygn. 1442/TP/4412-1898/EG/06, Urząd Skarbowy w Wołominie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie


Na podstawie art.14a, art. 14b §1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z dnia 4 stycznia 2005 roku Nr 8 poz. 60 ze zm.) w związku z pismem z dnia 28 sierpnia 2006 roku (data wpływu do tut. urzędu 30 sierpnia 2006 roku) uzupełnionym w dniu 14 września 2006 roku w sprawie interpretacji co do zakresu i zastosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375 ze zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie


postanawia


uznać Pani stanowisko za nieprawidłowe.


Uzasadnienie


I. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Prowadzi Pani działalność gospodarczą pod firmą "E" , która zajmuje się:

1) tworzeniem stron internetowych (usługa tylko dla firm, dla których zawsze będą wystawiane faktury),

2) sprzedażą książek poprzez sklep internetowy - księgarnię internetową ( sprzedaż w 90% dla osób fizycznych, którym będą wystawiane faktury). Nie wyklucza Pani, iż wśród sprzedawanych książek może zdarzyć się książka z płytą CD lub DVD ewidencjonowana przez sprzedawcę na dwa sposoby,

a)książka VAT 0% , płyta VAT 0% - ujęte na fakturze jako jedna pozycja,

b)książka VAT 0% , płyta VAT 22 % - ujęte na fakturze jako dwie pozycje.

Pytanie podatnika:

Czy w przypadku sprzedaży książki łącznie z płytą CD lub DVD ujętej na fakturze jako dwie pozycje powstaje obowiązek ewidencjonowania tej sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej ?

II. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W Pani ocenie, zgodnie z pozycją 43 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375 ze zm. ) ze zwolnienia z ewidencjonowania w kasie fiskalnej korzysta dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika.

III. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

W związku z przedstawionym stanem faktycznym, z którego wynika, iż przedmiotem sprzedaży będzie mi in. książka wraz z płytą CD lub DVD (zestaw) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie wyjaśnia, iż przez towar , zgodnie z art.2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów o usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zarówno książki jak i załączone do nich płyty są towarami w rozumieniu w /w ustawy o VAT, a zatem ich przekazanie stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu na podstawie art.5 ust.1 pkt 1 w związku z art.7 ust.1-3 tej ustawy.

W myśl art.2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, identyfikacja towaru następuje w oparciu o przepisy o statystyce publicznej, zaś zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 roku w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych do zaklasyfikowania usług lub towarów (wg PKWiU) zobowiązany jest odpowiednio usługodawca lub producent (importer) danego wyrobu. Jednak biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę należy wskazać, że w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług nie wyodrębnia się wyrobu pod nazwą "zestaw wydawniczy", który składa się z książki i załączonej do niej płyty.

Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług książki sklasyfikowane są pod symbolem 22.11, a ich dostawa korzysta ze stawki 0% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) (z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20 - 60.10), nut, map, i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN). Nagrane płyty kompaktowe, w PKWiU sklasyfikowane są pod innym symbolem, a mianowicie symbolem 22.14.11-50.

Reasumując, jeżeli przedmiotem dostawy są (sprzedawane w komplecie) towary opodatkowane według różnych stawek podatkowych - w obecnie obowiązującym stanie prawnym należy odrębnie ustalić podstawę opodatkowania dla tych dwu towarów i odrębnie je opodatkować, co powinno znaleźć odzwierciedlenie zarówno na fakturze VAT, jak i na paragonach fiskalnych potwierdzających sprzedaż towaru na rzecz ostatecznego nabywcy. Sprzedawane przez Panią książki, które są jednym ze składników zestawu powinny być opodatkowane stawką 0%, natomiast płyta CD, wchodząca w skład zestawu stawką 22%.

Odnosząc się do zapytania w kwestii ewidencjonowania tej sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie wyjaśnia, co następuje.

Od 1 września 2006 r. bez względu na wysokość osiąganych obrotów oraz inne zwolnienia wyszczególnione w §2 i §3 w/w rozporządzenia (w tym m.in. czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia), kasy rejestrujące muszą zainstalować podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych niżej wymienionych towarów:

silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3),

sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (ex PKWiU 32),

sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (ex PKWiU 33.40.3),

wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT,

nagranych, z zapisanymi danymi, lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży.

Obowiązek ten wynika z zapisu § 4 w/ w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących. (Dz. U. nr 51, poz. 375, ze zmianą w Dz. U. z 2006 r. nr 60, poz. 431) i wyklucza korzystanie ze zwolnienia bez względu na wysokość uzyskiwanych obrotów i zwolnienia wyszczególnione w §2 i §3.

Oznacza to, iż podatnicy sprzedający wymienione powyżej towary muszą rozpocząć ich ewidencjonowanie przy zastosowaniu kas rejestrujących od 1 września 2006 r., nawet jeśli obroty z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych wyniosły w 2005 r. poniżej 40.000 zł. To samo dotyczy podatników, którzy rozpoczęli lub rozpoczną sprzedaż tych towarów w 2006 r.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie postanowił jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Wołominie