POSTANOWIENIE - Interpretacja - NP/443-14-1/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.05.2006, sygn. NP/443-14-1/06, Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 roku nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.04.2006 roku złożonego przez ...... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prowadzenia przez rolnika ryczałtowego działalności gospodarczej jako czynnego podatnika podatku od towarów i usług

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca jest rolnikiem posiadającym 1,2844 ha użytków rolnych opodatkowanych podatkiem rolnym oraz prowadzi działy specjalne produkcji rolnej na powierzchni 1327,03 m#178; szklarni ogrzewanych i 878,41 m tuneli foliowych ogrzewanych, w których uprawia rośliny ozdobne. Od upraw tych roślin Wnioskodawca odprowadza podatek od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Powyższą działalność rolniczą Wnioskodawca prowadzi pod firmą " Gospodarstwo Ogrodnicze X.X." - jest to działalność określona w załączniku nr 2 do ustawy VAT, od której przysługuje zryczałtowany zwrot podatku VAT od nabywanych do produkcji roślin ogrodniczych komponentów. Produkowane rośliny dostarcza m.in. odbiorcom, którzy wystawiają faktury VAT RR. Wnioskodawca jest także jednym z odbiorców, gdyż zarejestrował działalność gospodarczą w zakresie handlu kwiatami - są to towary zakupione do dalszej odsprzedaży.

Wnioskodawca złożył zgłoszenie VAT-R i jest czynnym podatnikiem podatku VAT pod firmą X. - Handel Kwiatami". Działalność ta jest opodatkowana w zakresie podatku dochodowego na zasadach ogólnych. Podatnik posiada wątpliwość czy jako rolnik ryczałtowy, który nie składał zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku VAT i nie jest rolnikiem opodatkowanym na zasadach ogólnych może prowadzić inną działalność gospodarczą, w której będzie czynnym podatnikiem VAT i otrzymywać będzie od nabywcy produktów rolnych faktury VAT RR.

Stanowisko Podatnika: Zdaniem Podatnika w/w działalności mogą zostać rozdzielone w zakresie opodatkowania podatkiem VAT, bowiem w przeciwnym wypadku jako rolnik ryczałtowy spełniający warunki bycia rolnikiem Wnioskodawca nie otrzymywałby rekompensaty w postaci zryczałtowanego zwrotu podatku VAT naliczonego zapłaconego w cenie surowców od zakupionych dla potrzeb rolnictwa komponentów.

Ocena prawna stanu faktycznego: Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest rolnikiem ryczałtowym oraz prowadzi działy specjalne produkcji rolnej, ponadto prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu kwiatami. Zgodnie z brzmieniem art. 113 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", w przypadku prowadzenia przez rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 także działalności innej niż działalność rolnicza do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1 i 10, dokonywanej przez tego podatnika nie wlicza się sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej. Sprzedając pochodzące z działalności rolniczej swoje produkty rolnik ryczałtowy nie traci przez fakt prowadzenia innej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT statusu rolnika ryczałtowego, korzystającego ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Zgodnie z treścią art. 2 pkt 15 ustawy pod pojęciem działalności rolniczej rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin " in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.01.13) oraz bambusa (PKWiU 02.01.42 -00.11), a także świadczenie usług rolniczych.

Zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej produkcji rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Natomiast pod pojęciem produktów rolnych rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Rolnicy ryczałtowi zgodnie z art. 117 ustawy zwolnieni są z zastrzeżeniem art. 43 ust. 4 w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne są zwolnieni z obowiązku:

  1. wystawiania faktur, o których mowa w art. 106;
  2. prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług;
  3. składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust. 1;
  4. dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96.

Wyjątkiem od zasady jest sytuacja, w której rolnik ryczałtowy zamierza zrezygnować z przysługującego mu zwolnienia z VAT w zakresie prowadzonej działalności rolniczej. Dokonywana przez rolnika ryczałtowego sprzedaż produktów rolnych jest opodatkowana, jeżeli zrezygnuje on dobrowolnie ze zwolnienia lub gdy jest obowiązany na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jeżeli żaden z tych przypadków nie zachodzi dokonywana sprzedaż produktów rolnych korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, mimo iż w części działalności wykraczającej poza sprzedaż produktów rolnych podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Wskazać zatem należy, iż dostawa towarów i świadczenie usług dokonywane w ramach prowadzonej przez Stronę działalności rolniczej są zwolnione od podatku od towarów i usług. Przez fakt prowadzenia innej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu Strona nie traci statusu rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia z art. 43. ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim