Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Ska... - Interpretacja - USXVUE/443/I/01/2006/AK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.02.2006, sygn. USXVUE/443/I/01/2006/AK, Urząd Skarbowy w Pabianicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach uznaje stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2005 r. (uzupełnionym pismem z dnia 16 stycznia 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej miejsca opodatkowania podatkiem VAT usług porządkowych oraz robót remontowych wykonywanych na terytorium Holandii -za nieprawidłowe.

W dniu 22 listopada 2005 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pabianicach wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W dniu 11 stycznia 2006 r. pismem nr USXVUE/WEZW/1/2006/AK organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do jednoznacznego sformułowania własnego stanowiska w przedmiotowej sprawie. Stosowne wyjaśnienia zostały złożone w dniu 19 stycznia 2006 roku.

Zgodnie z brzmieniem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 22 listopada 2005 roku i jego uzupełnienia wynika, iż Podatnik świadczy usługi porządkowe w magazynie oraz usługi remontowe na terenie obiektów położonych w Holandii. Odbiorcami usług świadczonych przez Pana Mikołajczyka są podatnicy z terytorium Unii Europejskiej.

Pytanie podatnika dotyczy miejsca świadczenia (czyli miejsca opodatkowania transakcji) oraz właściwej stawki podatku od towarów i usług.

Na tle przedstawionej sytuacji Podatnik formułuje stanowisko, iż w związku z wykonywaniem ww. czynności powinien naliczać podatek od towarów i usług według krajowej stawki 22% oraz odprowadzać go do właściwego urzędu skarbowego w Polsce.

Mając na względzie przedstawiony stan faktyczny oraz obwiązujący w tym zakresie stan prawny, tutejszy organ zważył, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania.

Od tej ogólnej zasady dotyczącej miejsca świadczenia przy świadczeniu usług określono w cytowanej ustawie szereg wyjątków. Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Przykłady usług zostały przez ustawodawcę ujęte w formie katalogu otwartego, co oznacza, że również inne usługi "związane z nieruchomościami" nie wymienione wprost w art. 27 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy, będą podlegały tym samym zasadom opodatkowania. Należy podkreślić, iż zasada ta ma miejsce w przypadku gdy usługa związana jest z konkretną nieruchomością, która da się zlokalizować co do miejsca jej położenia.

Usługi porządkowe w magazynie oraz usługi remontowe w obiektach są usługami związanymi z nieruchomościami. Zatem wykonywane przez Podatnika usługi będą podlegały opodatkowaniu w kraju, w którym położona jest nieruchomość. W tym konkretnym przypadku nie ma znaczenia, czy usługobiorcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, czy podmiot gospodarczy niebędący podatnikiem podatku od wartości dodanej czy też podatnik podatku od wartości dodanej.

O konieczności rejestracji, sposobie rozliczania podatku od wartości dodanej i jego wysokości oraz o osobie zobowiązanej do jego rozliczania przesądzają przepisy kraju, w którym znajduje się miejsce świadczenia usługi - w tym przypadku przepisy holenderskie.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawia się, jak w sentencji.

  • Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku przez podatnika.
  • Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Urząd Skarbowy w Pabianicach