P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NTR1/443-515a/05/LS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.01.2006, sygn. 1471/NTR1/443-515a/05/LS, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona udziela pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (dalej ? ZFŚS) swoim pracownikom na zakup mieszkania, budowę domu bądź na ich remont. Odsetki od udzielonych pożyczek zwiększają ww. fundusz. Jak zauważyła Strona, działania pracodawcy podejmowane w ramach ZFŚS, w tym udzielanie tzw. pożyczek mieszkaniowych, są przejawem działalności socjalnej zakładu pracy i nie mają na celu osiągnięcia zysku. W związku z tym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż udzielanie pożyczek z ZFŚS i pobór z tego tytułu odsetek nie podlega przepisom ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym wyżej mowa, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.
W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w świetle ww. przepisów stanowiących w podatku od towarów i usług zasadę powszechności opodatkowania należy stwierdzić, iż udzielanie pracownikom pożyczek z ZFŚS podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co jest równoznaczne z koniecznością wykazywania tych czynności w deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7).
Jakkolwiek bowiem na ZFŚS składają się pieniądze pracowników ? zgodnie z zasadami tworzenia tego Funduszu określonymi w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych (t. j. Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.) - to jednak obracając tymi pieniędzmi i pobierając wynagrodzenie (odsetki) od udzielanych ze środków Funduszu pożyczek pracodawca staje się podmiotem świadczącym usługi pośrednictwa finansowego, stanowiące odpłatne świadczenie usług w rozumieniu ww. przepisów o podatku od towarów i usług, będące jednocześnie alternatywą dla tego typu usług świadczonych przez inne podmioty na rynku (np. banki).
Jednocześnie należy zauważyć, iż usługi pośrednictwa finansowego nie objęte wyłączeniami wymienionymi w poz. 3 zał. nr 4 do ustawy korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie