Zgodnie z pismem podatnik od 1 września 2004 r. prowadzi pozarolniczą oraz rolniczą działalność gospodarczą będąc jednocześnie zarejestrowanym, czynn... - Interpretacja - PP443/30/B/2005/BK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.05.2005, sygn. PP443/30/B/2005/BK, Urząd Skarbowy w Żywcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z pismem podatnik od 1 września 2004 r. prowadzi pozarolniczą oraz rolniczą działalność gospodarczą będąc jednocześnie zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik w okresie kiedy jeszcze nie był podatnikiem VAT nabywał środki trwałe, które to obecnie ma zamiar sprzedać. W związku z tym, że będzie to towar używany to w myśl art. 43 sprzedawane środki trwałe będą zwolnione z podatku od towarów i usług.

Pytanie Podatnika brzmi :

Czy w związku z wystąpieniem powyższej sprzedaży zwolnionej środków trwałych podatnik ma obowiązek do liczenia proporcji, o której mowa w art. 90 i 91 ustawy o VAT w związku z wystąpieniem sprzedaży zwolnionej z tytułu sprzedaży środków trwałych?

Zdaniem Podatnika ustalając proporcję do obrotu nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów zaliczanych do środków trwałych korzystających ze zwolnienia z podatku VAT.

Stanowisko organu podatkowego w przedmiotowej sprawie jest następujące :

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmian.)- zwanej dalej ustawą, w stosunku do towarów i usług , które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności , w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami , w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Ustęp 2 powyższego przepisu stanowi natomiast , że jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust.1 , podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Proporcję , o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności , w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo- art. 90 ust. 3 ustawy.

W myśl art. 90 ust. 5 i 6 ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności , oraz obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Powyższe oznacza, że wartość mianownika proporcji ustalanej stosownie do brzmienia przepisu art. 90 ust. 3 ustawy, pomniejsza się o wartość :

- obrotu z tytułu dostawy (sprzedaży) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności,

- sporadycznych transakcji dotyczących nieruchomości oraz

- sporadycznych usług wymienionych w załączniku nr 4 w poz. 3, czyli usług pośrednictwa finansowego.

Zaprezentowane zatem w treści zapytania stanowisko Strony tutejszy organ ocenił jako prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Żywcu