P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-34/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.06.2005, sygn. PP/443-34/05, Urząd Skarbowy w Chełmie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ), art.15 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 z późn.zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 30 marca 2005r. (złożonym w dniu 04 kwietnia 2005r.) Kancelarii Adwokackiej o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej określenia czy w przypadku wykonywania przez adwokatów i radców prawnych zawodu w spółce partnerskiej podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu czynności zastępstwa procesowego lub obrony z urzędu są poszczególni adwokaci i radcowie prawni będący wspólnikami (partnerami) w spółce, czy też spółka partnerska stwierdzam, że stanowisko Kancelarii jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 30 marca 2005r. (złożonym w dniu 04 kwietnia 2005r.) Kancelaria Adwokacka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie określenia czy w przypadku wykonywania przez adwokatów i radców prawnych zawodu w spółce partnerskiej podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu czynności zastępstwa procesowego lub obrony z urzędu są poszczególni adwokaci i radcowie prawni będący wspólnikami (partnerami) w spółce, czy tez spółka partnerska. Okręgowa Rada Adwokacka wyznaczając pełnomocnika z urzędu wskazuje go nie tylko imiennie, ale także wskazuje podmiot, w którym wykonuje on zawód. Podobna praktyka ma miejsce w przypadku Okręgowej Izby Radców Prawnych. W ramach działalności zawodowej adwokackiej i radcowskiej partnerzy w ww. spółce są wyznaczani do prowadzenia spraw sądowych z urzędu. Sprawy te nie są prowadzone wyłącznie i samodzielnie przez wyznaczonych adwokatów lub radców prawnych, ale w ramach kancelarii zorganizowanej w formie spółki partnerskiej, w której jest wykonywany zawód adwokata i radcy prawnego. Wnioskodawca stwierdza, że skoro adwokat i radca prawny wykonują zawód w formie spółki partnerskiej i pomoc prawną świadczą w ramach tej spółki, korzystając z jej organizacji, personelu i majątku, to podatnikiem od tego typu czynności niezależnie od źródła umocowania (zlecenie klienta czy wyznaczenie z urzędu) jest spółka partnerska, a nie poszczególni wspólnicy (partnerzy). Ponadto partnerzy nie mają możliwości świadczenia pomocy prawnej bez kancelarii, ponieważ nie mają odrębnych środków do wykonywania tych czynności, choćby takich jak personel, lokale, akty prawne, literatura, programy komputerowe, łączność, środki techniczne itp.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę stwierdzam iż stanowisko Kancelarii jest prawidłowe.

Podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu czynności zastępstwa procesowego lub obrony z urzędu prowadzonych przez adwokatów i radców prawnych w ramach spółki partnerskiej jest Spółka a nie poszczególni wspólnicy, o czym świadczy m.in. sposób wyznaczania pełnomocników przez Okręgową Radę Adwokacką.

Ponadto tutejszy organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i udzielona została w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie skierowania zapytania do organu podatkowego oraz odpowiedzi na nie.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika do czasu jej zmiany lub uchylenia wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 art.14b Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia zgodnie z art. 222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej.

Urząd Skarbowy w Chełmie