POSTANOWIENIE - Interpretacja - US.IV/443-22-2/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.03.2005, sygn. US.IV/443-22-2/05, Urząd Skarbowy w Ełku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisu art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu pisemnego wniosku Zespołu Szkół w E. z dnia 16 lutego 2005 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ełku udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika, postanawia iż:



przedstawione w przedmiotowym wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.



UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2005 r. wpłynęło do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ełku pismo Zespołu Szkół w E. z dnia 16 lutego 2005 r., w którym Podatnik przedstawił, iż jako jednostka budżetowa, zgodnie z zawartą w dniu 1 stycznia 2005 r. umową, świadczy usługę najmu pomieszczeń na rzecz zakładu budżetowego pod nazwą Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Ełku.

Podatnik przedstawił w ww. piśmie własne stanowisko w tej sprawie, iż usługa ta na podstawie § 8 ust. 1 pkt 14 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) jest zwolniona od podatku od towarów i usług, a treść powyższego przepisu wskazuje, że "usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej" są zwolnione od podatku. Podatnik oświadczył, że w związku z tym będzie dokonywał transakcji zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu.

Podatnik wezwany na podstawie art. 169 § 1 Ordynacji podatkowej, w związku z treścią art. 168 § 2 Ordynacji podatkowej, do uzupełnienia braków ww. podania o treść żądania, uzupełnił podanie w wyznaczonym terminie, tj. w dniu 28 lutego 2005 r. Uzupełniając podanie, Podatnik zwrócił się do organu podatkowego o przedstawienie interpretacji przepisów prawnych, które potwierdziłyby słuszność, bądź wykazywały błędność stanowiska Podatnika.

Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Biorąc pod uwagę treść uzupełnionego podania z dnia 16 lutego 2005 r., organ podatkowy uznał, że podanie to jest wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Wnioskodawcy.

W powyższej sprawie należy stwierdzić, iż zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z 2005 r. Nr 14, poz. 113), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Zgodnie z przepisem art. 8 ust 1 pkt 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z przepisem art. 82 ust. 3 ww. ustawy, Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić inne niż określone w art. 43-81 zwolnienia od podatku, a i także określić szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 25 czerwca 2004 r. przepisem § 8 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o pod iku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej.

W poz. 138 załącznika nr 3 do ustawy wymienione są usługi w zakresie rozprowadzania wody (PKWiU 41.00.2), natomiast w poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy wymienione są usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne (PKWiU 90.0).

Należy stwierdzić, iż w świetle wyżej wymienionych przepisów prawa, najem jest usługą i jeżeli usługa ta jest świadczona pomiędzy jednostką budżetową a zakładem budżetowym (lub na odwrót), to jest to usługa zwolniona od podatku od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowe w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ełku, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 223 § 1, art. 236 § 1 i § 2 oraz art. 239 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu , określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 oraz 239 Ordynacji podatkowej).

Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, jednakże organ podatkowy, który wydał postanowienie, może w uzasadnionych przypadkach, na wniosek Strony, wstrzymać jego wykonanie (art. 238 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Ełku