P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - DVII443-60-28-2/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.06.2005, sygn. DVII443-60-28-2/05, Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie: - art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8 , poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uznaje stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 7 kwietnia 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego

za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 7 kwietnia 2005r. wystąpił Pan do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z treści przedmiotowego wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT pod firmą: Produkcja, Handel, usługi ,,... ... .

Ponadto ma Pan zamiar nabyć grunt w celu jego dzierżawienia, bądź wybudowania na tym terenie garaży przeznaczonych do najmu.

Wątpliwości Pana dotyczą opodatkowania podatkiem VAT uzyskanych przychodów z tytułu dzierżawy tego gruntu bądź najmu wybudowanych na tym terenie garaży oraz czy uzyskane z tego tytułu przychody objęte będą zwolnieniem od podatku VAT do momentu przekroczenia równowartości 10.000 euro.

Zdaniem Pana fakt, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, z tytułu której jest podatnikiem VAT nie może skutkować również opodatkowaniem podatkiem VAT uzyskanych przychodów z tytułu wynajmu własności prywatnej nie związanej z prowadzaną działalnością gospodarczą.

Ocena prawna Pana stanowiska z przytoczeniem przepisów prawa.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez usługi , o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1 tej ustawy, rozumie się m.in. każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 powołanej ustawy - stosownie do art. 8 ust.1 cyt. ustawy.

Wobec powyższego świadczenie usług w zakresie wynajmu nabytego gruntu bądź wybudowanych na tym terenie garaży podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podatnikami podatku od towarów i usług - zgodnie z regulacją zawartą w przepisie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - są osoby prawne , jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne , wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust. 2 tego przepisu , bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców , w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników , a także działalność osób wykonujących wolne zawody , również wówczas , gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych - stosownie do art. 15 ust. 2 cyt. ustawy.

Zgodnie z literalnym brzmieniem w/w przepisu działalność gospodarcza obejmuje także czynności polegające na wykorzystaniu towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zapis taki oznacza, że do działalności gospodarczej, o której mowa w powołanym art. 15 ust. 2 cyt. ustawy kwalifikuje się również wynajem nabytego gruntu bądź wybudowanych na tym terenie garaży.

Zatem w rozumieniu wyżej powołanych przepisów zarówno wykonywane przez Pana - jako osobę fizyczną czynności w ramach prowadzonej działalności pod firmą : Produkcja, Handel, usługi ,,... ..., jak i wynajem nabytego gruntu bądź wybudowanych na tym terenie garaży, jako wykorzystanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych, jest działalnością gospodarczą - więc podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wobec powyższego argumentacja Pana zawarta w przedmiotowym piśmie sugerująca, że wynajem własności prywatnej nie związanej z prowadzonym przedsiębiorstwem nie powinien być opodatkowany VAT- em pomimo tego, że prowadzi Pan działalność gospodarczą jako podatnik VAT , nie znalazła uzasadnienia w treści powołanych przepisów.

Nie jest również zasadne stanowisko Pana, że przychody uzyskane z tytułu działalność gospodarczej, którą zamierza Pan prowadzić w zakresie wynajmu nabytego gruntu bądź wybudowanych na tym terenie garaży , do równowartości 10.000 euro objęte będą zwolnieniem.

Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

W treści w/w przepisu jest mowa o zwolnieniu podmiotowym, gdyż ustawodawca wyraźnie określił, że zwolnienie od podatku VAT dotyczy ,,podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro.

Tak więc norma zawarta w powyższym przepisie nie dotyczy zwolnienia przedmiotowego tj. określonych czynności wykonywanych przez podatnika.

Oznacza to, że podatnik nie może stosować zwolnienia, o którym mowa w wyżej powołanym przepisie do części sprzedaży opodatkowanej - bez względu na to czy uzyskana z tego tytułu kwota w poprzednim roku podatkowym przekroczyła kwotę wyrażoną w złotych odpowiadającą równowartości 10.000 euro czy też nie.

Wobec powyższego zwolnienie przewidziane w art. 113 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług nie ma zastosowania do uzyskanych przez Pana obrotów z tytułu wynajmu nabytego gruntu bądź wybudowanych na tym terenie garaży.

Reasumując tut. organ podatkowy nie podzielił Pana stanowiska zawartego w przedmiotowym piśmie, że wykonywane czynności w zakresie dzierżawy nabytego gruntu, bądź garaży wybudowanych na tym gruncie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie znalazło uzasadnienia w treści powołanych przepisów

W myśl powołanych przepisów przedmiotowe usługi, o których mowa wyżej nie są również objęte zwolnieniem podmiotowym z art. 113 ust. 1 cyt. ustawy.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku , przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia , jak również zmiany stanu prawnego stanowiącego podstawę jej wydania.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy