Zasady i tryb wystawiania faktur określają przepisy odpowiednio art. 106 cytowanej na wstępie ustawy o VAT oraz przepisy rozdziału 4 rozporządzenia M... - Interpretacja - 1433/NG/GV/443-99/2005/MP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2005, sygn. 1433/NG/GV/443-99/2005/MP, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zasady i tryb wystawiania faktur określają przepisy odpowiednio art. 106 cytowanej na wstępie ustawy o VAT oraz przepisy rozdziału 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz.971) - zwanego dalej rozporządzaniem w sprawie faktur VAT.

W myśl przepisu art. 106 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).Zgodnie zaś z treścią § 16 fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 17 i § 18 obejmującym sytuację, w której podatnik otrzymał zaliczkę (§ 17) lub przypadek, w którym faktura dokumentuje sprzedaż definiowaną w ramach art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy o VAT (§ 18).

W przypadku gdy podatnik określa na fakturze, zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 3, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży (tj. w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

Jednocześnie w ramach przepisu art. 19 ust. 1 i 4 ustawy o VAT obejmującym w swej treści podstawową regułę powstania obowiązku podatkowego postanowiono, iż obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT, co do zasady powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (...).Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Uwzględniając treść cytowanych wyżej przepisów zwrócić należy uwagę na dość istotną relację między treścią przepisów regulujących zasady i tryb wystawiania faktur oraz zasady obejmujące sposób powstawania obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT.W tym kontekście dopuszczalnym jest stwierdzenie, iż co do zasady wykonanie określonej czynności (dostawy towarów, świadczenie usług) po pierwsze powoduje powstanie obowiązku podatkowego i po drugie zobowiązuje do wystawienia przez podatnika faktury VAT.Możliwość wystawiania faktur miesięcznie (tj. jednej na miesiąc) i jednocześnie analogiczny sposób powstania obowiązku podatkowego w przedstawionej przez wnioskodawcę sytuacji był już przedmiotem interpretacji dokonanej przez Naczelnika tut. Urzędu w ramach postanowienia z dnia 19.04.2005r., nr 1433/NG/GV/443-58/05/MP. Jak stwierdzono w niniejszym postanowieniu, możliwość miesięcznego rozliczania przedmiotowej usługi i tym samym możliwość wystawiania faktury raz na miesiąc, mogłaby mieć zastosowanie wyłącznie w sytuacji, w której przedmiotowa usługa zostałaby uznana za usługę ciągłą.W wyniku szczegółowej analizy dokonanej w ramach wymienionego postanowienia z dnia 19.04.2005r., Naczelnik tut. Urzędu postanowił, iż przedmiotowa usługa nie może być traktowana jako usługa ciągła i tym samym nieprawidłową jest teza wskazująca na taką możliwość.W ocenie Naczelnika tut. Urzędu termin, w którym należy wystawiać fakturę dokumentującą sprzedaż oraz ewentualnie moment powstania obowiązku podatkowego (z zastrzeżeniem sytuacji, w którym otrzymano zaliczkę vide art. 19 ust. 11 ustawy o VAT) utożsamiać należy z terminem, w którym następuje faktyczna wizytacja określonego stada.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów pragnie podkreślić, iż przepisy prawa podatkowego mają charakter powszechnie obowiązujących i do ich stosowania zobowiązani są co do zasady wszystkie podmioty objęte regulacją określonych aktów .prawnych.W tym kontekście Naczelnik tut. Urzędu pragnie poinformować, iż przepisy ustawy o VAT oraz rozporządzeń wydanych na podstawie wspomnianej ustawy nie przewidują instytucji, w ramach której naczelnik urzędu skarbowego wyraża zgodę i dopuszcza indywidualny tryb wypełniania obowiązków podatkowych, w tym zasad obejmujących tryb wystawiania faktur.

Uwzględniając powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów postanowił, jak w sentencji.Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów