Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że wnioskujący jest rolnikiem ryczałtowym, dokonującym sprzedaży ziemniaków z własnej produkc... - Interpretacja - ZP/443-3/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.02.2005, sygn. ZP/443-3/2005, Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że wnioskujący jest rolnikiem ryczałtowym, dokonującym sprzedaży ziemniaków z własnej produkcji rolnej na rzecz sklepów. Pytający wyraża stanowisko, że nie jest uprawniony do wystawiania faktury przy dostawie tych produktów, gdyż nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

Zgodnie z art.2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm) przez pojęcie "rolnik ryczałtowy" rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art.43 ust.1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Produktami rolnymi są w rozumieniu w/w ustawy towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy. Art.43 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi natomiast, że zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

W ustawie o podatku od towarów i usług w rozdziale 2 uregulowane zostały szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych (art. 115-118). I tak, zgodnie z art.117 rolnik ryczałtowy ( z zastrzeżeniem rolnika ryczałtowego, który zamierza zrezygnować ze zwolnienia) w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku:1.wystawiania faktur, o których mowa w art. 106 ustawy;2.prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług;3.składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust.1;4.dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art.96.

W świetle powyższego tut.organ potwierdza stanowisko podatnika. Zgodnie bowiem z przepisem § 11 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971) - tylko zarejestrowani podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT. Fakturę dokumentującą nabycie produktów rolnych od rolnika ryczałtowego, zgodnie z art. 116 ustawy o podatku od towarów i usług wystawia nabywca tych produktów, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Faktura powinna być oznaczona jako "Faktura VAT RR" i zawierać elementy wymienione w art.116 ust.2 i 3 ustawy. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy produktów rolnych.Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, a traci swą ważność z dniem zmiany przepisów prawnych.

Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich