P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP 443/36/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.11.2005, sygn. PP 443/36/05, Urząd Skarbowy w Kościerzynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku: (.......) z dnia 03.10.2005r. ( data wpływu 06.10.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: przekształcenia prowadzonej wspólnie przez małżonków działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a kontynuacja działalności w podatku VAT stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nie prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

(.....) pismem z dnia 03.10.2005r. (data wpływu 06.10.2005r.) zwrócili się, o interpretację przepisów dotyczących podatku od towarów i usług, w sytuacji przekształcenia prowadzonej wspólnie przez małżonków działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a związane z tym rozliczenia z tytułu podatku VAT.

Stan faktyczny:

,,Wspólnicy tzw. Spółki małżeńskiej zamierzają przekształcić dotychczasową formę prowadzenia działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością do której przeniesiony zostanie cały majątek dotychczasowego podmiotu gospodarczego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego powstaje pytanie

Czy spółka z o.o. może kontynuować rozliczenia z tytułu VAT podmiotu gospodarczego na zasadzie sukcesji generalnej ?

Stanowisko podatnika:

"... w zakresie podatku VAT następuje kontynuacja przez nowo utworzony podmiot, do którego wniesiono majątek podmiotu dotychczas istniejącego, a wpisanego do ewidencji działalności gospodarczej..

Stanowisko organu podatkowego:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotowa działalność gospodarcza prowadzona jest wspólnie przez małżonków (....), gdzie na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, występuje szczególna sytuacja prawna, w której podatnikiem podatku od towarów i usług jest tylko ten z małżonków, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w tym podatku.

Podatnik prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo zamierza wnieść aportem do spółki kapitałowej - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z art.6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54., poz.535 z późn. zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia ,, przedsiębiorstwo oraz ,,zbycie. Wobec powyższego dla określenia pojęcia przedsiębiorstwa należy się odnieść do kodeksu cywilnego, który przedsiębiorstwo rozumie jako ,, zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej , i swoim zakresem obejmuje wszystko , co wchodzi w jego skład - art. 55 a ; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16 , poz.93 z późn. zm.). Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art.2 pkt 6 ustawy o VAT.

Natomiast pod pojęciem zbycia, należy rozumieć wszelkie czynności , w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel (stanowiących aport, sprzedaż).

Na podstawie art.2 ust.1 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. z 2004r. Dz.U. Nr 269, poz. 2681 z poźn .zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami , podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej NIP. Zgodnie z art.5 ust.1 tej ustawy podatnicy obowiązani są do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego; zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie , bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków , formę opodatkowania , liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Nowo powstała spółka winna złożyć zatem we właściwym organie podatkowym zgłoszenie identyfikacyjne NIP -2, oraz dokonać rejestracji jako podatnik od towarów i usług, będąc w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nowym podmiotem.

Na mocy art.9 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tj. Dz. U. z 2004r. Nr 269 poz.2681), istnieje obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.

Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54., poz.535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne , wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2 , bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W oparciu o art.96 ust.1 i ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług podmioty o których mowa w art.15 , są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust.3 . Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako,, podatnika VAT czynnego lub w przypadku podatników , o których mowa w ust.3 - jako ,,podatnika VAT zwolnionego .

Prawa i obowiązki podmiotów przekształconych zostały wymienione w art. 93 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn.zm.):

§1. Osoba prawna zawiązana ( powstała ) w wyniku :

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

  3. - wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki.

§2. przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia :

  2. a) innej spółki niemającej osobowości prawnej ,
    b) spółki kapitałowej ,
  3. spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

W cytowanym powyżej przepisie, nie został wymieniony przypadek zawiązania spółki mającej osobowość prawną (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) , do której osoba fizyczna wniosła jako udział wkład (aport) w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Zatem w powyższym przypadku, nowo powstała spółka nie wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki osoby fizycznej (w szczególności dotyczy to podatku od towarów i usług), nie można zatem mówić w powyższym przypadku o sukcesji generalnej.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska Podatnika przedstawionego we wniosku z dnia 03.10.2005r. (data wpływu 06.10.2005r), iż nowo powstała spółka z o.o. stanowi kontynuację działalności w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, na zasadzie sukcesji generalnej.

Urząd Skarbowy w Kościerzynie